Dlaczego nie należy używać metalowych wazonów?

Dlaczego nie należy używać metalowych wazonów, i co jeszcze jest toksyczne dla kwiatów?

Kwaśne roztwory w wazonie
Odżywka do kwiatów ciętych tworzy roztwór kwaśny o pH 4-5.To powoduje wymianę jonów metalowych, jeśli używane sąpojemniki (wiadra, wazony) z cynku lub innego metalu. Stężenie jonów metali może być zbyt wysokie w roztworach w wazonie. Kiedy jony metalu są wchłaniane do wody wykazują właściwości fitotoksyczne, co objawia się: zasychaniem liści i płatków oraz odbarwieniem łodygi.

fot. materiały prasowe

Substancje toksyczne dla kwiatów ciętych(fitotoksyczność)
Wiele substancji, używanych do produkcji wazonów, może w małym stopniu działać toksycznie na kwiaty cięte; szczególnie chlor, bor, cynk, kadm, miedź i żelazo.
Wysokie stężenie cynku (Zn): jeśli roztwór kwaśny (np. Chrysal Professional lub Chrysal Cleaner) zostanie dodany do cynkowego wiadra to stężenie cynku może wzrosnąć do +/- 160 mg/l.
Taki poziom stwarza ogromne zagrożenie dla kwiatów i liści. Nawet w cynkowych wiadrach z wodą z kranu, wytwarzanie jonów cynku powoduje zniszczenie kwiatów i liści (patrz zdjęcie róż).
Wysokie stężenie miedzi (Cu): krytyczny poziom 10 mg/l –uszkadza róże
Wysoka zawartość fluoru (F): 5 mg/l, fluor powoduje zniszczenie chryzantem i frezji. Uszkodzenia kwiatów pojawiają się także często u gerber – obumieranie końcówek liścii, ciemne końcówki płatków) nie tylko u odmian czerwonych. W testach przeprowadzonych przez firmę Chrysal, żółknięcie liści lilii było stymulowane przez fluor już na poziomie 2 mg/l.

fot. materiały prasowe
Poważne uszkodzenia kwiatów i liści, powodowane jonami cynku,
które uwalniają się z wiadra.

Jak zapobiegać uszkodzeniom i nadal używaćcynkowych wiader?

Odpowiedź jest prosta: należy używać plastikowego wkładu wewnątrz cynkowego wiadra, dzięki czemu uniknie się kontaktu między powierzchnią metalową a roztworem w którym są kwiaty.

materiały prasowe:

www.victus.pl

  Przywołane z wyobraźni wazoniki Rosendahl

Zostaw odpowiedź

 

facebook