Czy rośliny mogą leczyć

Fitoterapia, czyli leczenie przy pomocy roślin, odpowiada polskiemu terminowi „ziołolecznictwo”. Oznacza ono praktyczne wykorzystanie wiedzy o roślinach leczniczych i sposobach leczenia środkami ziołowymi, które mogą zastąpić wiele leków dostępnych na rynku.

Do niedawna jeszcze z lekką kpiną mówiło się o wykorzystaniu roślin w terapiach, sceptycznie podchodząc do sygnałów świadczących o ich skuteczności. Tymczasem leczenie za pomocą roślin swoje początki ma w początkach rozwoju ludzkości. Magiczne praktyki, jakie towarzyszyły zbiorom i stosowaniu ziół są nam znane z licznych odkryć archeologicznych, zaś od kiedy człowiek nauczył się posługiwać pismem i zaczął utrwalać swoją wiedzę, receptury leków sporządzanych z roślin stały się dostępne również dla kolejnych pokoleń. Do dziś przecież stosowane są w praktyce przepisy Galena, jednego z najwybitniejszych lekarzy starożytnego świata.

W Średniowieczu za postęp w leczeniu ziołami odpowiedzialni są Arabowie, którzy zajmowali się tłumaczeniem zapomnianych dzieł starożytnych lekarzy oraz wprowadzali nowe formy leków.

W Renesansie z kolei, do postępu w badaniach substancji zawartych w roślinach, przyczynił się Paracelsus, który głosił tezę, że należy w pierwszej kolejności wyizolować z roślin substancje lecznicze i w tej postaci dopiero nimi leczyć.

Obecnie, po okresie zachłyśnięcia się syntetycznymi lekami, niektóre rośliny i procesy otrzymywania z nich lekarstw są odkrywane od nowa i stosowane nawet w najbardziej renomowanych ośrodkach wiedzy medycznej. Niestety ziołolecznictwo zaczyna przybierać formę mody i nie jest często poparte rzetelną wiedzą, panuje także błędne przekonanie o nieszkodliwości roślin. Tymczasem wiele z nich  zawiera w swoim składzie silne trucizny i ich błędne zastosowanie może mieć poważne konsekwencje.

Obecnie przebadany został niewielki procent roślinności występującej na Ziemi, nad kolejnymi trwają prace badawcze, jednak uzyskane wyniki pokazują, iż już niewielkie dawki wyciągów roślinnych mają niekiedy silniejsze bądź zbliżone działanie do leków syntetycznych. Ponadto leki roślinne zmniejszają szkodliwe, a wspomagają pożądane działanie leków chemicznych oraz pobudzają odporność organizmu.
Stosując (oczywiście we właściwy sposób) zioła można wyleczyć się w wielu dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że na skuteczność działania leków ziołowych, ma wpływ odpowiedni ich dobór, a także wiedza na temat zasad ich zbioru oraz przechowywania. Warto wiedzieć na przykład kiedy zbieramy poszczególne części roślin (liście – tuż przed kwitnięciem roślin, ziele  – w okresie pełnego kwitnienia, kwiaty  – na początku kwitnienia, najczęściej same tylko korony kwiatowe itd.). Konieczna jest też wiedza, jakie własności lecznicze mają poszczególne rośliny (np. obniżające ciśnienie tętnicze  – cebula, czosnek, głóg; mlekopędne  – kminek, melisa itd.). Dopiero wówczas możemy korzystać w pełni bezpiecznie z dobrodziejstwa roślin.

opracowanie własne
fot. Bazylia / sxc.hu

  Jak zabezpieczyć róże przed chorobami?

Zostaw odpowiedź

 

facebook