Co to jest florystyka?

Tworzeniem efektownych kompozycji kwiatowych zajmują się specjaliści w dziedzinie florystyki – w dużym skrócie jest to sztuka pięknego układania kwiatów. Jednak nie każdy bukiet można nazwać florystycznym arcydziełem; by uzyskać doskonały efekt i stworzyć kompozycję, która będzie zachwycać, potrzebne są odpowiednie umiejętności. Jeśli interesuje cię sztuka tworzenia pięknych bukietów i kompozycji, dowiedz się, co to jest florystyka i czym zajmują się floryści.

Florystyka – co to takiego?

Terminem „florystyka” można określić sztukę układania kwiatów i tworzenia kompozycji florystycznych. Florystyka jest dziedziną, w której dużą rolę odgrywa talent i zamiłowanie do kwiatów, a także poczucie dobrego smaku i gustu. Nie trzeba kończyć studiów, by być florystą, choć oczywiście dobrze jest ukończyć kurs, na którym nauczysz się podstaw zawodu.

Floryści wykorzystują kwiaty – świeże i suszone – oraz rozmaite dodatki, z których tworzą nie tylko bukiety (choć często spotykana alternatywna nazwa florystyki to właśnie bukieciarstwo), lecz także wieńce, wiązanki, stroiki, dekoracyjne wianki i girlandy. Mogą to być liście, owoce czy gałązki, dobierane w zależności od sezonu i okazji, na którą ma zostać stworzona kwiatowa kompozycja.

Można wyróżnić następujące działy florystyki:

  •     florystyka ślubna – polegająca na tworzeniu ślubnych bukietów, wianków, dekoracji sali weselnej, kościoła, samochodu;
  •     florystyka komunijna – specjalizuje się w bukietach i wiankach na I Komunię Świętą;
  •     florystyka okolicznościowa – to właśnie w niej specjalizują się wszystkie kwiaciarnie. W jej ramach tworzy się bukiety na ważne okazje: urodziny, imieniny, Walentynki, Dzień Kobiet
  •     florystyka świąteczna – twórcy wykonują kompozycje kwiatowe przede wszystkim na Wielkanoc i Boże Narodzenie;
  •     florystyka żałobna – obejmuje wieńce i wiązanki pogrzebowe.

Jak powstają bukiety i kompozycje florystyczne?

Bez wątpienia żaden bukiet ani kompozycja florystyczna nie powstanie bez kwiatów oraz, oczywiście, umiejętności florysty. To jednak nie wystarczy; do stworzenia interesującej, niebanalnej kompozycji potrzebne są również dodatki. Zarówno profesjonaliści, jak i początkujący amatorzy sztuki układania kwiatów, najczęściej zaopatrują się w akcesoria i dodatki w hurtowniach florystycznych https://www.rozewieczne.pl/ jest jedną z nich.

  Jak zaaranżować ogród w nowoczesnym stylu?

Pracę należy zacząć od dobrania odpowiednich elementów kompozycji. Przyda się tutaj szkic uwzględniający wielkość i kolor kwiatów, których zamierzasz użyć. Później konieczny jest dobór dodatków: użyjesz liści matowych czy błyszczących? Przydadzą Ci się ozdobne gałązki, czy suszone kwiaty lub źdźbła traw? Najważniejsze jest, by całość była harmonijna; każdy element kompozycji musi dobrze prezentować się w zestawieniu z pozostałymi. Innych kwiatów i dodatków użyjesz w bukiecie w stylu rustykalnym, a zupełnie innych w imieninowej wiązance dla szefowej. Pamiętaj o zachowaniu zdrowego rozsądku; gdy już stworzysz pierwsze udane kompozycje, będziesz mógł dać ponieść się wyobraźni, pewien swego florystycznego talentu.

Zostaw odpowiedź

 

facebook