Układanie kwiatów w naczyniach

Do układania roślin żywych i suchych potrzebne są nam przede wszystkim odpowiednie pojemniki. Jest wiele rodzajów pojemników, różnią się one między sobą zarówno materiałem, z jakiego są wykonane, jak i też barwą oraz kształtem.

Pojemniki z drewna (miseczki, koszyczki, łupiny z orzecha kokosowego, wydrążony pień) dobrze pasują do kompozycji z roślin suszonych. Natomiast jeśli chcemy wstawić dekoracje z roślin żywych, to trzeba taki pojemnik uszczelnić folią. Wazon musi być dopasowany kolorem, kształtem i wielkością do naszego bukietu.

Pojemnik należy tak dobierać, aby był statyczny. Kompozycja nie powinna przechylać się na jedną stronę. Kwiaty duże i ciężkie należy mocować nisko i jak najbliżej środka ciężkości. Jeśli układamy kompozycje z kwiatów wychylających się i ciężkich, to należy dobrać pojemnik dopasowany do takiego układu kompozycji.

fot. E-FLORYSTYKA.PL

Kolor naczynia jest bardzo ważny. Wazony szklane pasują idealnie do każdej kompozycji. Gdy jednak chcemy podkreślić jakąś barwę kwiatu, wybieramy kontrastowy kolor wazonu. Barwy: biała, szara i czarna mają właściwość podkreślania innych kolorów.

Bardzo efektownie wyglądają bukiety z kwiatów w jednym kolorze umieszczone w wazonie tego samego koloru, ale o ton ciemniejszy.

Pod wpływem japońskiej sztuki układania kwiatów rozpowszechniły się pojemniki płaskie np. półmiski, blachy do pieczenia ciast, talerze, czyli wszystko, co jest dostatecznie głębokie, aby pomieścić rośliny.

W smukłych wazonach ustawiamy bukiety o kształtach wydłużonych, które naśladują linie wazonu, czyli wykorzystujemy tu przede wszystkim rośliny o mocnych, prostych łodygach. Niezbyt dobrze prezentowałyby się tutaj kompozycje okrągłe lub płaskie. Naczynia kuliste dobrze jest eksponować z bukietami w kształcie kuli lub owalu. Kwiaty nie powinny wychylać się zbyt silnie w różne strony, bo popsuje to kształt kompozycji.

fot. materiały źródłowe

Kwiaty egzotyczne (np. strelicje, storczyki, anturium) świetnie prezentują się w wazonach metalowych, srebrnych, bądź ceramicznych.

  Międzynarodowy pokaz florystyczny w dniu 11 stycznia 2009 roku na terenie DCHR-S S.A.

Rośliny niskie, z krótkimi łodygami powinny być umieszczane w niewysokich, płaskich pojemnikach: małych wazonikach, płaskich miseczkach itp. Asymetryczne kształty wazonu podkreślimy poprzez asymetryczne ułożenie bukietu. Lepszy efekt uzyskamy poprzez ustawienie w takim wazonie roślin powyginanych, niż o prostych i sztywnych łodygach.

fot. materiały źródłowe

Materiały źródłowe:

https://ukladanie-kwiatow.skarbiecwiedzy.net

Zostaw odpowiedź

 

facebook