Rośliny ogrodowe na kwiaty cięte

Wzrost zainteresowania wystrojem wnętrz sprawił, że coraz częściej elementem dekoracyjnym stają się cięte kwiaty. W zależności od ich gatunku, ułożenia czy nawet wazonu, mają one za zadanie ocieplać wnętrze, dodawać mu elegancji bądź też uzupełniać kolorystycznie aranżację. Bukiety świeżych kwiatów zdobią nie tylko stoły czy komody, stawiamy je także w sypialni, kuchni, a nawet … w łazience. Aby jednak rośliny zachwycały, ale nie przytłaczały, zachwycały świeżością i aromatem, ale nie powodowały bólu głowy zbyt intensywnym zapachem, zachowywały długo świeżość i nie więdły już następnego dnia po ich ścięciu, należy wybierać na bukiety odpowiednie do tego celu rośliny.
Jakie rośliny?
Decydując się na uprawę roślin z przeznaczeniem na kwiaty cięte musimy wziąć  pod uwagę specyficzne właściwości ich poszczególnych gatunków. Są rośliny, które otwierają się jedynie pod wpływem słońca, zatem wazon nie wyeksponuje pełni ich piękna, a one same stracą na uroku w zamkniętym pomieszczeniu. Najlepiej na kwiaty cięte nadają się rośliny lubiące półcień, bowiem podobne warunki zapewnimy im w mieszkaniu.
Decydując się na określone kwiaty warto wybierać też te o ładnym, ale niezbyt intensywnym zapachu. Takie kwiaty jak niektóre gatunki lilii bądź aksamitki mogą przytłaczać swoim aromatem, szczególnie w zamkniętym pomieszczeniu.
Kwiaty przeznaczone na bukiety najlepiej jest ścinać późnym wieczorem, zaś w gorące i suche dni – o poranku. Zazwyczaj ścina się te kwiaty, które są w fazie półotwartego pąka, jednak niektóre gatunki (aster chiński, cynia czy rudbekia) wymagają cięcia wówczas, kiedy są całkowicie rozwinięte. Piwonie ścina się z kolei w fazie zamkniętego pąka, ale dopiero wówczas, kiedy jest on już zabarwiony.

Najlepsze do wazonu są kwiaty trwałe, które mogą cieszyć nasze oczy nawet przez dwa tygodnie. Do najtrwalszych wśród bylin należą: piwonie, złocienie, rudbekie, słoneczniczek i liatra. Wśród jednorocznych, najbardziej trwałe są takie kwiaty, jak: aster chiński, nagietek, cynia, aksamitka.

  Rok w ogrodzie - marzec
Najpopularniejszym, i jednym z najpiękniejszych kwiatów, jest róża. Kupując krzewy pamiętajmy, że będziemy je uprawiać w ogrodzie wiele lat, dlatego warto wyszukać rośliny, które spełnią nasze oczekiwania. Ścinając kwiaty róży należy pamiętać, że najtrwalsze będą te, ścinane w najchłodniejszej porze dnia.
Wśród roślin jednorocznych i dwuletnich nadających się na kwiaty cięte można wymienić: aksamitkę, aster chiński, cynię wytworną, czarnuszkę damasceńską, goździk brodaty, groszek pachnący, łubin, nasturcje, stokrotkę, chaber, gipsówkę letnią. 
Wśród bylin oraz pozostałych roślin, warto wymienić piwonię, irysy, ostróżkę, jukkę ogrodową, floksy, złocień ogrodowy, tulipany, orliki.
opracowanie własne

Zostaw odpowiedź

 

facebook