Ogród od A do Z, GARDENIA 2010 za nami

Targi Ogrodnicze GARDENIA to aktualnie największe spotkanie branży ogrodniczej w Polsce. Na powierzchni niemal 6,5 tys. m2, 260 wystawców z Polski i zagranicy zaprezentowało ponad 150 rynkowych nowości. Ekspozycje w ciągu trzech dni odwiedziło blisko 24 tysiące profesjonalistów i miłośników zieleni. Pośród zwiedzających nie zabrakło gości z zagranicy.

Wśród bogatej oferty targowej prezentowano m.in. materiał roślinny, urządzenia, narzędzia i sprzęt ogrodniczy, chemię ogrodową, małą architekturę ogrodową, meble, akcesoria do nawadniania oraz elementy dekoracyjne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się aranżacje i stoiska projektantów oraz twórców ogrodów.

Dzień dla biznesu

Dla komfortu rozmów biznesowychpierwszy dzień GARDENIIskierowany był do profesjonalnych zwiedzających. Tego dnia targową publiczność tworzyli właściciele i pracownicy hurtowni, centrów i sklepów ogrodniczych, przedstawiciele zieleni miejskich i osiedlowych, a także architekci krajobrazu, i specjaliści zajmujący się projektowaniem ogrodów.

Więcej niż ekspozycja

MIEJSKA SZTUKA OGRODOWA. Nowoczesne parki

Kolejna odsłona seminarium zgromadziła niezwykle liczną, ponad 500-osobową grupę zarządców osiedli, wykonawców zieleni, ogrodników oraz architektów. Tegoroczna odsłona poświęcona była nowoczesnym parkom. W programie znalazły się m.in. prezentacje dotyczące teraźniejszość i przyszłość parków Poznania, pokazano przykłady realizacji krajowych jak i zagranicznych parków, a także sposoby doboru roślin, wykorzystanie nowoczesnych technologii przy zakładaniu parków. Prelegentami podczas seminarium byli uznani w środowisku ogrodniczym naukowcy, praktycy oraz dostawcy technologii.

Architekci nagrodzeni – Konkurs „Zieleń w Mieście” rozstrzygnięty

Tradycją poznańskich spotkań ogrodniczych stał się konkurs dla architektów krajobrazu pt. „Zieleń w Mieście”. Jego współorganizatorami są Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów (OSTO) i targi GARDENIA. Przedmiotem tegorocznego konkursu było wyłonienie najlepszego projektu na zagospodarowanie zielenią publicznego terenu w Bytomiu – Placu Akademickiego. Z blisko 450 zgłoszonych projektów z Polski i zagranicy do ścisłego finału zakwalifikowało się 20 prac.

Przyznano 2 nagrody oraz jedno wyróżnienia. Z nagrodzonymi projektami i ich wizualizacjami można się było zapoznać podczas trwania targów, na specjalnie przygotowanej ekspozycji. Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Pana Ryszarda Grobelnego – Prezydenta Miasta Poznania, Pana Piotra Koj – Prezydenta Miasta Bytomia oraz Pana Andrzeja Byrta – Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Branża ogrodnicza bez tajemnic

Na nurtujące branżę pytania podczas konferencji „Rozwój Branży Ogrodniczej – szanse i zagrożenia” odpowiedzi szukali właściciele sklepów i hurtowni ogrodniczych, dystrybutorzy i hurtownicy, a także producenci dla rynku ogrodniczego.

Ogród w praktyce – warsztaty dla adeptów architektury ogrodowej

Program targów dopełniły warsztaty projektowe „Ogród dla mieszczucha” skierowane do projektantów ogrodów. Osiedla domów jednorodzinne w zabudowie szeregowej a problem projektowania przestrzeni prywatnej i społecznej to temat, której podjęli się uczestnicy warsztatów. Ich przemyślenia przelane na specjalnie przygotowane podkłady można było podziwiać w Alei Lipowej podczas targów GARDENIA.

Pokaż mi swój ogród a powiem Ci kim jesteś czyli„Ogrody pokazowe Garte i Gardenii”

Ekspozycję wystawców dopełniły aranżacje czterech wnętrz ogrodowych pod nazwą „Ogrody pokazowe Garte i Gardenii”. Trzy z nich przedstawiały ogródki przydomowe w nowoczesnej stylistyce w ostatnim zlokalizowano kawiarnia dla zwiedzających. Prostokątne przestrzenie zaprojektowano wzdłuż imitującej drogę alei drzew oraz ciągu małej architektury w postaci ławek. Miniaturowe kwatery tworzyły dualistyczny układ – geometrycznej prostoty oraz swobodnej linii rabat.
Jak stworzyć ciekawe i wielowymiarowe miejsce wypoczynku, relaksu czy dodatkową powierzchnię stanowiąca kolejne wnętrze będące przedłużeniem mieszkania to pytanie,

  Forsycja - bogactwo wiosny

na które aranżacje te dały odpowiedź Zwiedzający dodatkowo mogli przekonać się jak wiele różnorodnych, często nietypowych materiałów można wykorzystać przy tworzeniu wnętrza ogrodowego.

Spotkanie z florystyką

Różnorodność wykonanych bukietów nowoczesne i tradycyjne pomysły Florystów, odpowiednio dobrane kwiaty i kolory  zaciekawiły nie jednego widza. W dniach 25-28 lutego targom GARDENIA towarzyszyły VI Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski, organizowane przez Zarząd Stowarzyszenia Naukowo – Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddziału Poznańskiego (SITO). „Wariacje Chopinowskie” – temat inspirowany twórczością Fryderyka Chopina przewodził Mistrzostwom. Prócz rywalizacji uznanych florystów, i w tym roku nie zabrakło pokazów, które rok rocznie przyciągają rzesze widzów.

Cenne trofea rozdane

Wystawcy targów GARDENIA rywalizowali w konkursach organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie o cenne i prestiżowe nagrody. W dniu profesjonalisty, podczas uroczystej gali ich wysiłki zostały nagrodzone. Walory produktów podkreślono przyznając Złote Medale MTP.

Spośród zgłoszonych do tej najbardziej prestiżowej nagrody MTP, Sąd Konkursowy za godne wyróżnienia uznał siedem produktów. Statuetkami Acanthus Aureus wyróżniono stoiska najlepiej przygotowane do realizacji strategii marketingowej firmy.
Podczas ceremonii nagrody i wyróżnienia odebrali także twórcy najlepszych projektów

w konkursie „Zieleń w Mieście”.

Regionalne przysmaki i rękodzieło – spróbować i kupić

Wyroby mleczarski, chleb, wędliny i mięso, miód i wiele, wiele innych regionalnych przysmaków produkowanych w naturalny i ekologiczny sposób będzie można skosztować i zakupić w sobotę i niedzielę (27 – 28 lutego) podczas kolejnego Kiermaszu Produktu Regionalnego. Już po raz kolejny wraz z Urzędem Marszałkowskim Woj. Wielkopolskiego promujemy szeroko pojętą wielkopolską sztukę kulinarną Oprócz regionalnych przysmaków będzie można kupić także rękodzieło artystyczne i wiele elementów dekoracyjnych zarówno do domu jak i ogrodu.

Patronat branżowy nad targami GARDENIA 2009 objęły: Związek Szkółkarzy Polskich, Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów., Polski Związek Działkowców, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Za współpracę podczas targów dziękujemy również Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Targach Ogrodniczych GARDENIA 2011, które odbędą się w dniach od 25 do 27 lutego przyszłego roku.

materiały prasowe:

mtp.pl

Zostaw odpowiedź

 

facebook