
Twórcza trema, tysiące kwiatów, 72 prace wykonane pod bacznym okiem komisji egzaminacyjnej i Klientów; dwa dni niezwykłej wystawy połączonej z plebiscytem, blisko 105 000 widzów – za nami Festiwal Kwiatów w Bonarka City Center.
10 września, w ramach Festiwalu Kwiatów w BCC, odbył się pierwszy w Polsce, zorganizowany w przestrzeni publicznej, praktyczny egzamin z florystyki.
Zadaniem każdego z 18 studentów premierowego rocznika Podyplomowego Florystyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, było wykonanie bukietu wiązanego w ręce, kompozycji w naczyniu, bukietu ślubnego i dużego obiektu floralnego, zatytułowanego NIEPOKORNI. Interpretacja tematu była dowolna i bardzo zróżnicowana. Łącznie przygotowano 72 prace, które, przez cały weekend (od 10 do 12.09.2010), cieszyły oko Klientów BCC.
„Klienci podglądali i podpytywali, dziwiąc się że takie studia jak Florystyka istnieją. – mówi dr Bożena Pawłowska, kierownik Studiów Podyplomowych Florystyka na UR w Krakowie. „Przede wszystkim jednak podziwiali prace, będące prawdziwymi dziełami sztuki. Masa zdjęć, komentarze – jak na wystawie malarstwa. Szkoda, ze wystawa trwała tylko dwa dni, ale piękno świeżych kwiatów jest ulotne.” – dodaje
Aż 300 Klientów oddało swój głos na najlepszą, ich zdaniem, kompozycję kwiatową. Wśród wszystkich zgłoszeń rozlosowano nagrody ufundowane przez Najemców BCC (Perfumerię Douglas, Hair Coif, Aptekę Uroda): dla Klientów, którzy przyłączyli się do zabawy, a także dla autorów najlepszych prac.
Komisja sędziowska o międzynarodowych kwalifikacjach, pod przewodnictwem dr hab. Agnieszki Krzymińskiej z Poznania, po szczegółowej analizie prac studentów zaliczyła egzamin wszystkim osobom, które do niego przystąpiły. Oceniano poprawność kompozycji, dobór barw i proporcje, ogólne wrażenie, pomysł i dopasowanie roślin. Bardzo duży wpływ na ogólna ocenę miała właściwa i poprawna technika, czyli znajomość warsztatu florysty. O wysokim poziomie egzaminu świadczyły przyznane oceny 5 – 4,0. W klasyfikacji generalnej wygrał Hubert Lamański, drugie miejsce zdobyła Monika Szot, a trzecie Dorota Lekstan.
Wręczenie dyplomów uświetniła obecność JM Rektora UR w Krakowie, prof. dr hab. Janusza Żmija oraz Prorektora ds. Dydaktycznych i Studenckich, prof. dr hab. Włodzimierza Sady, którzy składali gratulacje absolwentom. Nie zabrakło również pani prof. dr hab. Anny Bach z Katedry Roślin Ozdobnych oraz mgr inż. Grażyny Korzekwa, a także sławnego polskiego florysty, mistrza Polski Piotra Salachna. Dodatkowo przyznano wyróżnienie Agacie Wylenzek za "niepokorną kucharkę".
***
Bonarka City Center to jeden z największych kompleksów handlowych w Polsce, zlokalizowany w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Swoim klientom, oprócz starannie dobranej propozycji ponad 270 sklepów i lokali usługowych, oferuje również szeroką i niepowtarzalną ofertę na spędzenie wolnego czasu oraz bezpłatny parking na 3 200 samochodów. Do grona Najemców tylko w tym roku dołączyło już kilkanaście nowych punktów, m.in. Calvin Klein Jeans, IceIceberg, Liu Jo, Marella, Roar, Pinko, Patricia Pepe, Heavy Duty, Conhpol, Svilanit, Sony Centre, Guess by Marciano i inni.
***
Studia podyplomowe Florystyka, to nowy kierunek Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie. Zajęcia prowadzone są przez dwa semestry w systemie weekendowym. W programie nauki przewidziano 260 godzin, w tym 140 godzin zajęć praktycznych z florystyki prowadzonych przez Grażynę Korzekwę oraz zajęcia teoretyczne obejmujące teorię florystyki i estetyki, roślinoznawstwo i przedłużanie trwałości roślin, rysunek odręczny oraz podstawy przedsiębiorczości. Do podjęcia studiów organizatorzy zapraszają absolwentów szkół wyższych (minimum I stopnia) zainteresowanych sztuką kompozycji roślinnych, m.in. osoby, które chciałyby zmienić zawód i zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy, właścicieli i pracowników kwiaciarń, nauczycieli dekoracji roślinnych i florystyki, pracowników firm zajmujących się obrotem roślinami ozdobnymi, promocją i sprzedażą kompozycji na skalę masową oraz architektów wnętrz. Podobne studia organizują inne renomowane uczelnie rolnicze, m.in. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. (PAP)
materiały prasowe
www.otopr.pl
Zostaw odpowiedź