Nadchodzi wiosna… przypomnijmy co królowało w okresie zimowym

„Imperium Kwiatów” Biuro Kwiatowe Holandia przedstawia wiodące kwiatowe tendencje na zimę 2007. W każdym sezonie królują nowe kolory, dodatki i akcesoria. Moda zmienia się bardzo szybko.

W każdym sezonie królują nowe kolory, dodatki i akcesoria. Moda zmienia się bardzo szybko, zarówno w konfekcji, wnętrzarstwie jak i florystyce. Styliści często inspirują się modą minionych epok – antykiem, barokiem, czy klasycyzmem.W nadchodzącym, zimowym sezonie, w tendencji określonej mianem Imperium Kwiatów (ang. Floral Empire) królować będą motywy stylizowane na dodatki i akcesoria, które dominowały w ubiegłych stuleciach. Kształty i formy tej zimy są bardzo majestatyczne, wyraziste i eleganckie, a symetria i rytm odgrywają ważną rolę. Tworząc bukiety floryści czerpią inspiracje z barokowych peruk i rzeźb. Pojawia się wiele symboli podbojów kolonialnych takich jak: insygnia, rozety, kielichy, czy popiersia. Kompozycje umieszczone są w naczyniach mających kształt kielichów, czy pucharów. Dominują czyste i wyraźne kolory, pojawia się wiele szarości, bieli i czerni. Charakterystyczne są również przeplecione ze sobą odcienie różu, fioletu, czerwieni i zieleni. Srebrne i szarozielone akcenty zostają wprowadzone dla nadania ciekawego efektu kompozycjom. Chcąc nadać wytworności zwykłym zielonym liściom floryści spryskują je na biało. Modne tej zimy są surowe, naturalne dodatki, jak kamienie, marmur i drewno oraz delikatne i wyrafinowane, jak aksamit czy gładka skóra. Do bukietów dodawane są również dekoracyjne elementy typu kokardy czy draperie.

Trzy podstawowe style – nowoczesny, nastrojowy i klasyczny – są interpretowane na różne sposoby. W stylu nowoczesnym falbanki są dość drapieżne a koronki przybierają nowy wygląd. Tutaj pojawiają się również geometria i kontrast. Słowa, trafnie oddające ten styl to: trofea, triumf, wyrazistość i elegancja. Natomiast w klasycznym stylu wszystkie draperie i wstążki używane są w swojej tradycyjnej formie. Dominują ciepłe kolory. Słowa, określające ten styl to: neoklasycyzm, rzeźba, draperia, kamea, imperialny. 

  Rośliny do zacienionego ogrodu

Nastrojowy styl łączy cechy dwóch poprzednich: tradycyjne kształty z nutą nowoczesności, kipiąc wesołymi i kolorystycznymi zestawieniami. Styl ten najlepiej charakteryzują następujące słowa: historyczny, romantyczny, czarujący i delikatny. Widoczne jest nawiązanie między innymi do czasów Napoleona i Marii Antoniny.

Najmodniejsze kwiaty, proponowane tej zimy to: hipeastrum (Hippeastrum), jaskier (Ranunculus), goździk (Dianthus), nerina (Nerine), róża (Rosa) oraz cantedeskia (Zantedeschia).

Floryści używają do kompozycji liści aspidistry (Aspidistry) i eukaliptusa (Eucalyptus), gipsówkę (Gypsophila) i bukszpan (Buxus) oraz dodatkowo eustomę (Eustoma), hiacynt (Hyacinthus), irys (Iris), lilię (Lilium), tuberozę (Polianthes)i lewkonię (Matthiola).

Tekst i zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia

Zostaw odpowiedź

 

facebook