Kwiaty znaczą więcej niż słowa

Zasady kwiatowego savoire vivru tj. symbolika i język kwiatów. Określone znaczenie nadano ponad 800 kwiatom. Warto zaznajomić się z tymi zasadami aby uniknąć kompromitujących sytuacji.

Kwiaty to nie tylko dekoracja. Ich moc jest znacznie większa. Z ich pomocą łatwiej jest przeprosić, wyrazić wdzięczność czy okazać sympatię. Kwiaty niosą przekaz, wyrażają uczucia i intencje lepiej niż słowa, pod warunkiem, że są właściwie wręczane. Warto więc znać zasady kwiatowego savoire vivru, zapoznać się z symboliką kwiatów, bowiem z niewiedzy można urazić odbiorcę lub zbłaźnić się na jego oczach.

Kwiaty wręczamy w sytuacjach oficjalnych, a także w momentach bardzo intymnych. Dajemy je na urodziny, rocznice, jubileusze, jako wyraz wdzięczności czy miłości. Składamy je na grobie w dniu ostatniego pożegnania.

Podstawową zasadą jest wręczanie nieparzystej ilości kwiatów. Wynika to z tego, iż lepiej się prezentują 3 kwiaty niż 2 czy 4. Unikamy wręczania kwiatów zarezerwowanych zwyczajowo na uroczystości żałobne. Bukiet chryzantem podarowany cioci na imieniny, choć piękny, może wzbudzić nieprzyjemne skojarzenia.

Zwykle kupujemy jako prezent kwiaty cięte. Kwiaty doniczkowe są jednak bardziej trwałe. Jeśli wiemy, że osoba lubi zajmować sie pielęgnacją roślin, to śmiało możemy zrezygnować z kwiatów ciętych. Warto jednak zadbać o pięką doniczkę lub przynajmniej gustowną dekorację.

Jeśli kwiaty darowane są prze parę, to zwykle mężczyzna wręcza je adresatowi. Osoba, która przyjęła bukiet winna wyeksponować go w centralnym miejscu pokoju czy domu podkreślając w ten sposób wdzięczność dla ofiarodawcy.

Kobiety raczej nie dają mężczyznom bukietów. Nie ma jednak niczego złego w podziękowaniu nauczycielowi czy wyrażeniu wdzięczności lekarzowi w postaci kwiata.

Autorem artykułu jest Paweł Kuźma

Kwiaciarnia Internetowa LaFlora

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

  Relacja z Targów Ogrodniczych EDEN 2009

Zostaw odpowiedź

 

facebook