Kwiatowe tradycje

Jeszcze kilka lat temu kwiaty towarzyszyły nam przy każdej okazji – na urodzinach, imieninach, ślubach, a nawet podczas zwykłych odwiedzin u znajomych, kiedy to nie wypadało przychodzić z pustymi rękami. Dziś z każdym dniem każdy pamięta o nich mniej – powoli są wypierane przez inne upominki, które wręczane są na wielkie okazje. Co można zrobić, by przekonać ludzi do kwiatów i pokazać, że bez nich świat nie jest tak kolorowy, przyjazny i piękny?
Dajmy dobry przykład innym 
Jeśli chcemy, by inni poważnie traktowali naszą pasję związaną z kwiatami powinniśmy dzielić się nią z innymi. Takie działania mogą być czasem trochę 'pod prąd' – kiedy młodzi życzą sobie wino zamiast kwiatów, do eleganckiej butelki dołączyć niewielką różę bądź inny kwiat, który ozdobi drobny upominek. Wbrew powszechnemu przekonaniu o tym, że mężczyznom nie daje się kwiatów można idąc na imieniny czy urodziny wręczyć solenizantowi niewielki  bukiet bądź pojedynczy kwiat – w końcu do 'odważnych świat należy'. Na tak znane święto jak Dzień Nauczyciela czy zakończenie roku szkolnego zamiast czekoladek wybierzmy elegancki, dopasowany do okazji bukiet. Niewielkie gesty mogą wpływać pozytywnie na relacje i samopoczucie osoby obdarowywanej.
Uczymy młodszych
Dając przykład najmłodszym zapewniamy, że tradycje kwiatowe będą znane również młodszym pokoleniom. Chodzi też o to, by nie tylko mówić, ale również pokazywać jak ważne jest wręczanie kwiatów i jak duży wpływ ma na samopoczucie innych ludzi i relacje. Warto pozwalać dzieciom na samodzielne poznawanie kwiatów – pozwalanie na to, by przygotowywały bukiety dla mamy bądź inne kwiatowe upominki. Ważne jest to, by większe dzieci obserwowały proces wyboru i zakupu rodziców. Im więcej pozytywnych wzorów dajemy dzieciom, tym większa szansa na to, że w przyszłości będą potrafiły dokonywać odpowiednich, kwiatowych wyborów.
Zasady obdarowywania kwiatami
Ile osób, tyle zwyczajów, są jednak uniwersalne zasady, którymi powinniśmy się kierować podczas przygotowywania bukietów i wręczania kwiatów:
1. Na okazje 'szczęśliwe' wręcza się bukiety złożone z nieparzystej liczby kwiatów.
2. Jeśli to kobieta jest obdarowywana, dobrze, by kwiaty wręczał jej mężczyzna.
3. Podczas powitania kwiaty powinno trzymać w lewej ręce, natomiast w momencie wręczania bukiet powinno trzymać się w prawej ręce.
4. Nie należy wręczać kwiatów owiniętych w papier ochronny.
Dostosujemy tradycję
Kwiaty towarzyszą nam właściwie od zawsze, dlatego tradycja ich wręczania nie powinna zniknąć z naszych nawyków. Nawet jeśli obecnie wręczamy ich mniej możemy spróbować przypomnieć sobie i naszemu otoczeniu jak dużo przyjemności może dawać bukiet pięknych, świeżych kwiatów. Dając dobry przykład zachęcamy innych, by inspirowali się tym, co robimy i przyczyniali się do przywracania tej miłej tradycji. Spróbujecie?
Autor: Sandra Więckowska

Czy wręczanie kwiatów powoli odchodzi do lamusa i odchodzi w zapomnienie wśród przedstawicieli młodszego pokolenia?

  Znaczenie, symbolika kwiatów

Zostaw odpowiedź

 

Jeden komentarz

  1. inga
    inga
    18 paź 2021

    piękna tradycja godna przekazywania dalej

facebook