Jakie krzewy szybko rosną?

Krzewy szybko rosnące polecane są szczególnie przy zakładaniu nowych ogrodów. Dzięki wybraniu roślin, które mają duże roczne przyrosty w szybkim czasie można zagospodarować ogród. Tego typu krzewy mogą sprawić, że nowy ogród szybko przestanie być pustą, smutną płaszczyzną, a stanie się ozdobą domu i miejscem, gdzie przyjemnie spędza się czas.

Dobrze zaprojektowany ogród to także miejsce, które daje poczucie prywatności – szybko rosnące krzewy doskonale nadają się na żywopłoty, które w stosunkowo krótkim czasie osłonią ogród i działkę przed wścibskimi spojrzeniami.

Budleja Dawida i róża, czyli szybko rosnące krzewy kwitnące

Krzewy ozdobne wyróżniają często nie tylko atrakcyjne pędy i piękne liście, które zmieniają kolor w zależności od pory roku. Są wśród nich także krzewy kwitnące, które stanowią niezwykle efektowne urozmaicenie ogrodowej zieleni. Warto mieć je w swoim ogrodzie, tym bardziej, że wiele z nich rośnie szybko.

Budleja Dawida, inaczej krzewuszka cudowna albo żylistek szorstki to krzew, który odznacza się szczególną urodą podczas kwitnienia od sierpnia aż do października. Kwiatostany Budleji są długie i mają kształt wiechy z wieloma drobnymi kwiatami w kolorach białym, różowym, fioletowym i purpurowym. Roślina osiąga nawet do kilku metrów wysokości. Jest wrażliwa na temperatury, latem należy ją obficie podlewać, a także nawozić w okresie wegetacji. Z kolei zimą gubi liście i jest mało odporna na mrozy. Warto go okryć i zabezpieczyć na okres zimowy, szczególnie młode okazy.

Jaśminowiec Philadelphus to krzew, który warto posadzić w miejscu półcienistym. Nie ma dużych wymagań, a rośnie szybko i pięknie kwitnie. Charakteryzuje się białymi kwiatami o urzekającym zapachu. odporne na gorsze warunki siedliskowe, mogą rosnąć w półcieniu, w okresie kwitnienia obsypane białymi, pachnącymi kwiatami.

Róża dzika to bardzo popularny krzew. Ma niewielkie wymagania, rośnie bardzo szybko i jest ekspansywny. Podczas kwitnienia zdobią go piękne kwiaty. Z kolei owoce są również ciekawą dekoracją i pozostają na krzewie przez całą zimę. Piękne i szybo rosnące są także Róże pnące, te jednak wymagają żyznej gleby, słońca, nawożenia oraz odpowiedniej pielęgnacji i przycinania.

  Ciemiernik - uprawa i gatunki

Niezależnie od tego jaki krzew kwitnący wybierzemy warto pamiętać o tym, że ich wygląd zmienia się wraz ze zmianą pór roku. Z tego względu planując ogród należy poznać okresy kwitnienia poszczególnych krzewów i innych roślin w ogrodzie. Dzięki temu nasz ogród będzie kolorowy i atrakcyjny przez cały rok.

Sorbaria albo tawlina jarzębolistna to niewysoki krzew, który bardzo szybko rozrasta się na boki. Lubi stanowiska słoneczne. Wyróżniają go kolorowe liście i drobne białe kwiaty, pojawiające się na przełomie czerwca i lipca. Kwiaty te skutecznie wabią motyle i pszczoły.

Krzewy kwitnące, które rośną w szybkim tempie są bardzo efektowne. Warto pamiętać, aby wybrać takie oo zróżnicowanym okresie kwitnienia. Dzięki temu moc kolorów, będzie cieszyła oczy domowników zarówno wiosną, latem jak i jesienią. Warto też wiedzieć, że kwitnące krzewy przyciągają motyle – dodatkowo dodając kolorytu ogrodowi. Aby osiągnąć ciekawy efekt można zestawić ze sobą kilka krzewów o różnych kolorach kwiatów.

Dereń albo perukowiec, piękne szybko rosnące krzewy liściaste

Ozdobne są nie tylko te rośliny, które zdobią piękne kwiaty, krzewy liściaste są również niezwykle dekoracyjne i stanowią prawdziwą ozdobę ogrodów. Są wśród nich także takie, na których wzrost nie czeka się bardzo długo i stają się okazałymi krzewami już po kilku sezonach. Dzięki temu szybko mogą sprawić, że ogród zacznie wyglądać na ładnie zagospodarowany.

Dereń biały albo dereń rozłogowy to szybko rosnący krzew. Posiadają dekoracyjne czerwone pędy, które wyglądają efektownie także zimą. Liście derenia są również bardzo zdobne i stanowią ozdobę ogrodu wiosną ilatem – w kolorze zielonym, a kolei jesienią przebarwiają się na kolor karminowy. Lubią słoneczne stanowiska i żyzną glebę i w takich warunkach szybko osiągają swój wzrost docelowy – około 3 metrów.

Perukowiec podolskito krzew, który może w krótkim czasie osiągnąć wysokość nawet 5 metrów. Największą jego ozdobą są fantazyjne kwiatostany. Atrakcyjne są także liście perukowca – cienkie, zielone z niebieskawym nalotem, które jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. Zimą widoczne są ozdobne pędy – czerwonobrązowe pędy pokryte licznymi korkowymi brodawkami.

  Ogród pełen kwiatów

Porzeczka alpejska to rozłożysty krzew, który dorasta do 3 metrów wysokości. Liście porzeczki alpejskiej jesienią przebarwiają się na żółto. Porzeczka posiada także ozdobne, jaskrawoczerwone owocostany, które pojawiają się w lipcu i długo cieszą oczy.

Berberys to krzew ozdobny o pięknych, kolorowych liściach. Może być wykorzystany do formowania żywopłotów ale dobrze też prezentuje się sadzony pojedynczo. Są to krzewy mało wymagające i odporne na mrozy, wymagają jednak dość częstego przycinania.

Szybko rosnące krzewy na żywopłoty

Niektóre odmiany krzewów liściastych, które wyróżnia szybki przyrost nadają się doskonale na żywopłoty. Szybki wzrost sprawia, że w krótkim czasie mogą stać się piękną osłoną sprawiającą, że ogród będzie miejscem bardziej prywatnym i kameralnym. Warto kupować na żywopłoty właśnie takie krzewy, w przeciwnym wypadku czas oczekiwania na pożądane efekty może być bardzo długi.

Irga błyszcząca to szybko rosnący krzew, który jest doskonały na formowane żywopłoty. Wyróżniają ją liście, które jesienią mają przepiękne barwy. Rośnie właściwie na każdej glebie, nie ma dużych wymagań także jeśli chodzi o stanowisko. Poradzi sobie zarówno na słońcu, jak i w półcieniu.

Ligustr pospolity to kolejny krzew, który może służyć do formowania żywopłotu. Rośnie szybko i ma małe wymagania. Warto dodać, że jeśli zima nie jest bardzo surowa, liście Ligustra nie opadają.

Niewysoki, ale ozdobny żywopłot może powstać także z bukszpanu. To krzew, który jest odporny i ma niewielkie wymagania. Przy formowaniu żywopłotu sadzonki należy sadzić gęsto co15-20 cm. Pielęgnacja bukszpanu jest prosta i daje dużo satysfakcji – z łatwością się go przycina i formuje.

Dbałość o krzewy w ogrodzie a szybki wzrost

Sam wybór krzewów, które rosną szybko to tylko połowa sukcesu. Nie ma problemu jeśli wybierzemy rośliny o małych wymaganiach. Niestety, wiele roślin wymaga i odpowiednich warunków i odpowiedniej pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, czy mamy możliwość zapewnienia sadzonkom odpowiedniego stanowiska i ziemi do szybkiego wzrostu. Pamiętajmy także o nawożeniu w okresie wegetacji oraz o przycinaniu. Szybko rosnące rośliny mogą mieć tendencję do dziczenia, przez co tracą na swojej ozdobności.

Zostaw odpowiedź

 

5 komentarzy

 1. Andrzej
  Andrzej
  19 lis 2021

  ja stawiam na tuje

 2. Mirbella
  Mirbella
  22 lis 2021

  Dokładnie tego szukaliśmy z mężem. Na wiosnę kończymy dom i czas zająć się ogrodem więc pewnie będziemy jeszcze sporo czytać 🙂

 3. Bartrk
  Bartrk
  28 lis 2021

  Berberys mnie zainteresował, ciekawa roślina do ogrody

 4. And
  And
  11 gru 2021

  fajny poradnik

 5. Aurola
  Aurola
  24 sty 2022

  Laurowiśnie są bardzo ładne, zimozielone. Nawet gdzieś tutaj je opisywaliście.

facebook