Hiacynt

W sprzedaży są już wspaniałe hiacynty, które kwitną w stonowanych kolorach mi.in: białym, różowym, niebieskim oraz wielu odcieniach tych kolorów.
Aby ładnie kwitły należy wybrać dla nich bardzo jasne i chłodne miejsce ( temp. ok. 15st.C).Wymagają umiarkowanego podlewania, następstwem przelania jest przedwczesne żółkniecie liści.
Hiacynty które uprawiamy w domu w doniczce nadają się też do wysadzenia na ogrodzie, dlatego kiedy przekwitną, ścinamy kwiaty i dalej przetrzymujemy je w chłodnym miejscu.
Podlewamy umiarkowanie oraz zasilamy nawozem wieloskładnikowym. Gdy zrobi się cieplej, w celu zahartowania można roślinę wystawić na taras czy werandę.
Gdy ziemia odmarznie możemy przesadzić rośliny wraz z doniczką do ogrodu. Dopiero kiedy liście zaczną żółknąć, przestajemy podlewać, a gdy zaschną przenosimy roślinę w doniczce ( lub wyjmujemy ją z ziemi i przysypujemy torfem) do ciemnego i chłodnego pomieszczenia ( czerwiec). W takich warunkach przechowujemy je do jesieni, gdyż dopiero po tych wszystkich zabiegach cebula po wysadzeniu do ziemi jesienią, na wiosnę znów nam zakwitnie tym razem na ogrodzie w okresie IV-V. Wsadzamy się je we wrześniu na głębokości kilkunastu centymetrów uważając, by wsadzić je w odpowiednią stronę- piętka, winna być skierowana ku dołowi.
Liście dorastają do 20 cm, a kwiatostany do 30 cm.
Hiacynty należą do bardzo popularnych roślin ogrodowych stosowanych na rabaty i obwódki, lub sadzone grupami w kamiennych donicach.
Opracowanie na podstawie:

Kwietnik NR 3/123 Marzec 2005

Zostaw odpowiedź

 

facebook