Gwiazda betlejemska

Gwiazda Betlejemska to zwyczajowa nazwa Wilczomlecza pięknego (Euphorbia pulcherrima) zwanego inaczej Poinsettia pulcherrima- czyli popularnie Poinsecją.

Dekoracyjna roślina popularna w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Gwiazda betlejemska kojarzy nam się zwykle z czerwonym kolorem kwiatów natomiast w obiegu są również rośliny o kwiatach białych, pomarańczowych, łososiowych oraz rośliny o dwubarwnych liściach ?biało lub żółto-zielonych, a także o mocno pofałdowanymi przykwiatkach.

Poinsecja jest rośliną dnia krótkiego, co oznacza, że wytwarza liście przykwiatowe przy krótkim, 10-godzinnym dniu. Więcej światła hamuje tworzenie kwiatów a pobudza tworzenie liści.

Gwiazdy potrzebują stanowiska jasnego i słonecznego, w głębi pokoju można ją postawić na 2-3 dni.. Temperatura otoczenia 18-21 st.C. Podłoże stale lekko wilgotne. Roślina nie znosi przeciągów oraz nagłych zmian temperatury i suchego powietrza. Gdy ma nieodpowiednie warunki do rozwoju jej liście żółkną i opadają. Roślina wydziela biały trujący sok.

Poinsecji nie należy pozbywać się zaraz po przekwitnięciu. Sami możemy kontynuować uprawę. Gdy roślina przekwitnie przycinamy ją na wysokości 15 cm. Roślina jest w okresie spoczynku, w tym czasie podlewamy ją niewiele i dopiero latem wznawiamy podlewanie oraz nawożenie. W okresie września i października trzymamy ją w ciemności przez 12-14 godzin dziennie ( można przygotować dla niej okrywę np. z gazety). Roślina ponownie zakwitnie.

Odmiany:
–Future
–Fisson Gold
–Maren

Opracowanie na podstawie:
Kwietnik XI 2001; Kwietnik XII 2002;

  Aglaonema (Aglaonema)

Zostaw odpowiedź

 

facebook