
Beczka na deszczówkę to praktyczne i ekologiczne rozwiązanie, które pozwala oszczędzić pieniądze i zredukować zużycie wody pitnej. W kontekście zmian klimatycznych i coraz częstszych okresów suszy, jest to doskonały sposób na zarządzanie wodą deszczową w ogrodzie. Kiedy już zdecydujesz się kupić beczkę na deszczówkę pozostaje pytanie – gdzie ją postawić? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci wybrać właściwą lokalizację dla beczki.
Spis treści porady:
Logistyka – położenie względem budynku i ścieżek ogrodowych
Zanim zdecydujesz, gdzie postawić beczkę na deszczówkę, powinieneś rozważyć układ działki i rozmieszczenie na niej poszczególnych stref oraz elementów, w tym małej architektury. Najważniejsze jest jednak położenie względem domu i ewentualnych budynków gospodarczych oraz systemu rynnowego. Najskuteczniejsze bowiem jest gromadzenie wody opadowej, która zbiera się w rynnach i jest nimi odprowadzana precyzyjnie do podstawionego zbiornika. Gwarantuje to największą skuteczność w zbiorach.
Łatwy dostęp do beczki celem pobierania wody
Gdy woda deszczowa zostanie już zebrana, będziesz chodzić do niej co jakiś czas, aby zaczerpnąć wody do konewki czy mycia tarasu. Dlatego tak ważne jest, aby lokalizacja beczki była przemyślana pod kątem dostępności. Dobrze, aby prowadziła do niej wybrukowana ścieżka, bo inaczej teren stanie się błotnisty. Zatem beczka na deszczówkę – niech stoi w pobliżu ogródka warzywnego, ale też niezbyt daleko od domu. Czasem położenie przy budynku mieszkalnym to jedyna opcja, gdy chcesz zbierać deszczówkę prosto z rynien.
Jak dużej beczki potrzebujesz? Dobór rozmiaru i pojemności
Wielkość beczki jest równie ważna, a powinna zależeć od:
- wielkości parceli,
- twoich indywidualnych potrze (czy masz dużo roślin w ogrodzie, czy myjesz auto na podjeździe).
Wielkie beczki mogą gromadzić dużo wody, ale wymagają również więcej miejsca i solidnej podstawy. Woda jest ciężka, a pełna beczka może ważyć nawet kilkaset kilogramów, dlatego ważne jest, aby umieścić ją na stabilnym i płaskim podłożu.
Estetyka – ładna i praktyczna beczka
Kupujący beczki na deszczówkę biorą pod uwagę także estetykę tych pojemników i sposób, w jaki się prezentują. Obawiasz się, że jej obecność zakłóci ogrodową harmonię i zaburzy estetykę? Nic bardziej mylnego. W sprzedaży są niezliczone rodzaje beczek, od prostych, przez zdobione, które wyglądają jak drewniane czy kamienne. Zresztą pamiętaj, że także niebieską beczkę na deszczówkę możesz ładnie wkomponować w zieloną przestrzeń, decydując się np. na jej zabudowanie.

Pamiętaj, że wybór miejsca na beczkę na deszczówkę to decyzja indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar i styl Twojego ogrodu, potrzeby nawadniania oraz osobiste preferencje. Ważne jest, aby miejsce to było praktyczne, dostępne oraz zabezpieczone, aby nie stanowiło zagrożenia dla dzieci.
Zostaw odpowiedź