Forum

Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Jak robić lepsze zdjęcia swoich prac? cz. I: Tło i kadr

@AgnieszkaZ napisał/a:

a, i jeszcze jedno:
co do fotografów na pokazach, ostatnio coraz częściej jest moda, że przy zdjęciach kompozycji z pokazów, w ogóle usuwa się tło. Widać to często w Bukietach, Katalogu Florysty czy ostatnio nawet we Florum. Prace są "wycięte" z tła. W sumie to się nie dziwię - często prace na pokazach, albo na wystawach (np. w Oranżerii w Wilanowie w Wawie) są tak wystawione, że szkoda gadać - z tyłu jakieś kable, kaloryfery, płyty... Szkoda, bo przecież powinno wszystkim zależeć na tym, by kompozycje były jak najkorzystniej pokazane, i na miejscu, i potem na zdjęciach!

Biorąc pod uwagę fakt że prawie wszystkie te zdjęcia robi jeden fotograf pan Kiedrowski zdaje się to nic dziwnego, że większość wygląda jakby z jednej bajki wyjęta :mrgreen: . Dodatkowo w polskich magazynach florystycznych chyba nie ma takiej prawdziwej sesji fotograficznej żeby zrobić zdjęcia do kolejnego numeru. Zbiera się foto od florystów albo wycina materiał z pokazu. Sporadycznie pojawiają się zdjęcia takie ze scenerią targów czy jakiejś wystawy.

Kupiłam sobie ostatnio "Bouquet chic" i po pierwszym przeglądzie było wielkie "łaaaał jak ślicznie"... dopiero przy drugim stwierdziłam ze jakiś nowinek to tam nie ma ale wszystko jest tak jakoś cudnie ujęte ze człowiek nie może się zdecydować który bukiet wybrać na NR1 :mrgreen: W przypadku pisma o tematyce estetycznej - florystycznej itp chyba jakaś sceneria robi dużą różnicę, jest jakiś kontekst. My patrzymy na zdjęcie mocno technicznie - z czego zrobiony, jaka techniką jak skomponowany i czy w kolorystyce wszystko gra. Klientka patrzy jak dziecko na wystawę w cukierni :orangeangel: i chodzi nam chyba o to żeby się skusiła :naughty: Zdjęcia swoich prac robimy na szybko, czasem mamy chwile żeby rozłożyć tło, ale od pisma wymagamy jednak bardziej profesjonalnego poziomu tak żeby mieć materiał do rozmowy z klientką a nie tylko gazetkę do przejrzenia przy kawie. Marzy mi się polskie pismo w stylu "Wedding flowers" :bravo:

mi jedynie pozostaje napisać, że zgadzam się z Tobą "wszystkimi czterema kończynami" 😀 sesje foto do naszych czasopism to się rzadko zdarzają, znaczy takie sesje z prawdziwego zdarzenia...no i pełno u nas przedruków holenderskich... a np. takie niemieckie wydawnictwo florystyczne, Blooms, które wydaje książki i czasopisma też, to ma cały sztab florystów i fotografów, którzy specjalnie wszystko przygotowują... A ile razy słyszałam, że Amerykanie to w ogóle są strasznie słabi z techniki florystycznej, no i może i często tak, ale co z tego, jak oni nawet zwykłe parę kwiatków tak potrafią na zdjęciu zaaranżować, że aż ślinka cieknie!!! no cóż, na razie pozostaje nam pomarzyć...

To fakt że amerykańskie pisma to potrafią troche trawy sprzedac jako najwspanialszy bukiet glamur :mrgreen:

Witam. Jestem nowa na forum, z zaciekawieniem przeczytałam wszystko co pani Agnieszka napisała, tez bardzo ubolewam nad tym że też rzadko przykłada się wagę do estetyki zdjęć, ale miło jest też widzieć że coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na przedmiot na zdjęciu ale i na całą kompozycję, kadr, kolorystykę, tło itd.
Ja tylko od siebie dodam dwie rzeczy - do dobrego zdjęcia ważny jest dobry obiektyw, kto ma lustrzankę radzę zaopatrzyć się w obiektyw o parametrze przysłony 1.4, nie jest to tania zabawa bo używane obiektywy kosztują w granicach 700 zł, ale warto, bo będziemy mogli robić zdjęcia w każdym świetle zastanym, zdjęcia zawsze będą jasne i pełne żywych kolorów, dokładnie takie jak z zagranicznych magazynów. Druga rzecz jaką zauważyłam - obiektyw zawsze delikatnie zniekształca, uwypukla zdjęcie, trochę tak jak bombka choinkowa, dlatego lepiej jest nie robić za dużych zbliżeń i nie pracować na największym zoomie, tylko zrobić zdjęcie w lekkim oddaleniu a następnie wykadrować je w komputerze. Wtedy obraz będzie najwierniej oddany. I proszę się nie martwić o utratę jakości, teraz aparaty mają tak duże matryce, że zdjęcie nawet po sporym obcięciu będzie miało dobrą jakość i będzie nadawało się do publikacji w internecie.

facebook