Eustoma (Lizjantus)

Należy do rodziny goryczkowatych pochodzi z Ameryki Północnej. Nazywana tam jest goryczką prerii lub dzwonkiem Teksasu. Obszar naturalnego występowania tej rośliny rozciąga się od Nebraski i Kolorado do środkowego Teksasu i Północnego Meksyku. Eustoma porasta tamtejsze łąki, tworząc olbrzymie kolorowe kobierce.
Okazałe kwiaty eustomy zebrane są w kwiatostany na wierzchołkach ulistnionych pędów. Na jednej roślinie rozkwita stopniowo do kilku do kilkudziesięciu kwiatów lub po parę jednocześnie.
Rośliny należy ścinać, gdy na pędzie otwarte są 2-3 pąki. Niektórzy ogrodnicy pierwszy rozchylający się pączek usuwają, aby zwiększyć liczbę następnych rozwijających się jednocześnie kwiatów. Zaraz po zbiorze eustomę należy kondycjonować przez 4-24 godziny w roztworach preparatów chrysal CVB lub AVB. Rośliny umieszcza się w pomieszczeniach o temperaturze pokojowej, które oświetlone są przez całą dobę. W tych warunkach wydzielanie etylenu jest niewielkie, dzięki temu jakość i trwałość kwiatów jest lepsza. Cięte kwiaty można przechowywać na sucho przez 2-3 dni, w temperaturze 2-5 stopni C.
Kwiaty eustomy mają wszechstronne zastosowanie.

Zostaw odpowiedź

 

facebook