Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas kiedy kupujemy jemiołę. Wiesza się ją nad drzwiami – co wróży zgodę, szczęcie i miłość. Do świątecznej tradycji należy również całowanie się zakochanych pod jemiołą.
Jemioła posiada również wartości lecznicze, stosowana głównie w schorzeniach nadciśnienia, padaczki oraz przy krwotokach. Należy stosować ją bardzo ostrożnie gdyż w nadmiarze jest trująca.
W Polsce występuje jeden gatunek jemioły – jemioła pospolita (Viscum album)- zimozielona roślina o kruchych, widlasto rozgałęzionych, pędach.
Pędy wraz liśćmi tworzą oliwkowozielone „kule” żyjące nawet do 70 lat.
Jemioła należy do półpasożytów, ponieważ posiada w liściach i łodygach chlorofil, dzięki któremu może wytwarzać wystarczające dla swego rozwoju ilości związków organicznych. Znaleźć ją można na gałęziach i pniach drzew: topoli, wierzby, jabłoniach, brzozach, czasami na jodłach i sosnach, natomiast najrzadziej na dębach.
Jemioła nie jest szczególnie szkodliwa dla swoich żywicieli, nie doprowadza bowiem do jego śmierci, gdyż pobiera od nich tylko wodę z solami mineralnymi, może jednak znacznie osłabić żywiciela. Wodę z solami mineralnymi pobiera poprzez ssawki, które rozgałęziają się pod korą gospodarza.
W lutym i marcu na roślinie pojawiają się kwiaty, które przeobrażają się w białe owoce.Dojrzewają zimą i są wtedy pożywieniem dla ptaków. Lepkie owoce łatwo przenoszone są przez ptaki na inne drzewa, gdzie przylepiają się i szybko kiełkują.
Owoce jemioły
E-FLORYSTYKA.PL
Zostaw odpowiedź