Barwinek pospolity (Vinca minor L.)

Krzewinka zimozielona występująca naturalnie od zach. Europy po pd.-zach. Azję.
W Polsce spotkać ją można w lasach na niżu i w niższych położeniach górskich. Obecnie coraz rzadziej spotykany. Roślina chroniona. Trująca.

Pędy płonne cienkie, płożące zakorzeniają się w węzłach, natomiast kwiatowe są wzniesione na 10-30 cm długości. Roślina rozrasta się na 0,5 m szerokości.

Liście eliptyczne, całobrzegie, błyszczące, ciemnozielone.

Kwiaty rosną pojedynczo, zbudowane są z 5 fioletowo-błękitnych płatków ( średnica ok. 2,5-3,0 cm). Kwitną IV-IX.

Owoce to 2 zrośnięte u nasady mieszki ( w uprawie oraz w postaci naturalnej w Polsce się nie zawiązują).

Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych. Stanowiska półcieniste ( jeśli rośnie w słońcu należy zapewnić mu odpowiednią wilgotność gleby).

Ma zastosowanie jako roślina okrywowa do zadarniania gleby pomiędzy drzewami, zamiast trawników. Często stosowana na cmentarzach oraz w parkach i ogrodach.

Odmiany:

–?Sebastian? (Kazimierz Kulas) ?liście jajowate, błyszczące, skórzaste z nieregularną, żółtozieloną plamą pośrodku. Osiąga do 0,1-0,3 m wysokości i 0,5 m szerokości. Kwitnie V-VIII na niebiesko. Gleby żyzne, próchnicze. Do stosowana jak gatunek- w parkach, ogrodach i cmentarzach.

–? Variegata?- zimozielona, płożąca krzewinka. Osiąga do 0,1-0,3 m wysokości i 0,5 m szerokości. Liście jasnozielone, eliptyczne, błyszczące, skórzaste. Białożółto obrzeżone. Kwitnie V-VIII na niebiesko. Gleby żyzne, próchnicze. Do stosowana jak gatunek- w parkach, ogrodach i cmentarzach.

W uprawie spotykamy również nieodpornego na mrozy Vinca major L. ( barwinek większy).

Opracowanie na podstawie: Seneta W., Dolatowski J. ?Dendrologia? Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000; Katalog roślin II drzewa, krzewy, byliny Związek Szkółkarzy Polskich, Warszawa 2003.

  Barwinek pospolity (Vinca minor L.) - Kazimierz Kulas

Zostaw odpowiedź

 

facebook