ABC nawożenia – co trzeba wiedzieć wzmacniając rośliny?

Jedni nie wyobrażają sobie bez niego codziennych prac w ogrodzie, innych ogarnia strach na samą myśl o jakimkolwiek wspieraniu roślin. Wyjaśnijmy na początek czym właściwie jest nawóz.

Nie taki nawóz straszny

Nawóz to nic innego jak organiczny lub mineralny środek, który ma zwiększyć ilość i jakość plonów wydanych przez rośliny. Ma w sobie wiele składników pokarmowych, których rośliny potrzebują do prawidłowego rozwoju, a których brakuje im w glebie. Wystarczy wymieszać odpowiednią porcję nawozu z ziemią i obłożyć tą mieszanką rośliny, żeby zwiększyć żyzność podłoża i wzmocnić uprawy.

Wyróżnia się trzy rodzaje nawozów ogrodniczych. Każdy z nich można bez problemu znaleźć na półkach sklepów ogrodniczych, ale też samodzielnie wykonać w domu:

 • nawozy organiczne;
 • nawozy mineralne;
 • nawozy zielone.
 • Nawóz organiczny

  Zalicza się go do tak zwanych nawozów podstawowych, jednak nie powinno się go używać do upraw wieloletnich. Stosowanie tego nawozu ma na celu poprawę biologicznych fizycznych właściwości gleby, w której rozwijają się rośliny i dostarczać im dużą ilość składników pokarmowych. Zwiększa wzrost i rozwój roślin. Co ciekawe, w przypadku podania zbyt dużej dawki, nie wpływa w żaden sposób na florę. Nawóz organiczny uchodzi za najbardziej ekologiczny i naturalny spośród wszystkich.

  Najłatwiejszym sposobem uzyskania nawozu organicznego w domu jest założenie własnego kompostownika lub obornika. O ile z obornikiem mogą mieć problem ci, którzy nie posiadają gospodarstwa, to kompostownik można zrobić nawet na balkonie. Wystarczy ustawić plastikowe wiaderko z pokrywką i wrzucać do niego wszystkie roślinne odpady organiczne. Raz na dwa miesiące należy przemieszać zawartość wiaderka. Gotowy kompost otrzymamy jednak dopiero po około 1,5 roku.

  Nawóz mineralny

  Jest nazywany nawozem sztucznym, głównie ze względu na ściśle określony skład. Choć zawiera wiele mikroelementów, przeważają w nim azot, fosfor i potas. Stosuje się go głównie po to, żeby dostarczyć roślinom minerały potrzebne do prawidłowego rozwoju. Wystarczy użyć go raz w roku, najlepiej wiosną. Nawóz mineralny trzeba uważnie odmierzać, ponieważ nawet niewielka ilość ponad normę, może zaszkodzić uprawom.

    Pielęgnacja zieleni i zakładanie ogrodów

  Najlepszym składnikiem nawozu mineralnego domowej produkcji jest skórka od banana. Można ją przygotować na dwa sposoby. Pokrojona skórka banana zalana wodą i zmiksowana będzie idealnym nawozem w płynie. Pokrojona skórka upieczona w piekarniku i zmielona na proszek to idealny domowy nawóz mineralny na sucho. Sypki materiał wystarczy już tylko dokładnie wymieszać z glebą.

  Nawóz zielony

  Powstaje z roślin uprawianych na polu. Ich zielone części odcina się po wyrośnięciu i zakopuje w ziemi, która potrzebuje użyźnienia. Niektóre rośliny wzmacniają ziemię tym, że na niej rosną więc może się okazać, że posianie odpowiednich roślin nawet na nieużytkach wzmocni glebę na tyle, że będzie można tam uprawiać warzywa. Rośliny, które stosuje się na nawóz wzmacniają glebę, zapobiegają jej erozji i poprawiają właściwości mikrobiologiczne. Najlepsze zielone wsparcie dla gruntów to rośliny strączkowe, gorczyca, seradela i żyto.

  Po co odżywiać glebę?

  Skoro nawozimy glebę w trakcie lub tuż po wysianiu upraw, po co jeszcze dodatkowo dawać odżywkę do roślin? Otóż odżywka ma przygotować glebę na pobieranie z niej potrzebnych składników mineralnych. Składniki nie odnawiają się same, dlatego trzeba pomóc ziemi przygotować się do intensywnego sezonu siewnego.

  Nie ma nic lepszego niż odżywka odpowiednio dobrana pod rośliny, jakie będą rosły w użyźnianym miejscu. Wystarczy, że nasypiesz odpowiednią porcję preparatu do dołka, w którym sadzone będą rośliny, zasypiesz go cienką warstwą ziemi i możesz sadzić w tym miejscu wybrane rośliny.

  Domowy sposób na uzyskanie odżywki wymaga jedynie wymieszania ziemi z popiołem z kominka lub powstałym po wypaleniu ogniska. Doskonale użyźni to glebę i nieco ją odkwasi. Pamiętaj, że popiół powinien pochodzić tylko z  naturalnych składników i musi być wychłodzony.

  Nawozy i odżywki okazują się być niezastąpione w każdym ogrodzie. Ich samodzielne przygotowanie wymaga poświęcenia czasu, ale te dostępne w sklepach ogrodniczych, w niczym nie odbiegają od domowych odpowiedników. Jeśli więc nie masz czasu na samodzielne przygotowanie nawozów, bez obaw sięgaj po gotowe preparaty renomowanych firm. Z pewnością przyniesie to wiele korzyści twoim roślinom i pozytywnie wpłynie na jakość i wielkość zbiorów.

    Ogród pełen kwiatów

  Artykuł przygotowany we współpracy z redakcją portalu Nokaut Dom

  Nawet zaprawieni w boju rolnicy, często sięgają po nawozy i odżywki do roślin. Mają one niewiele wspólnego z chemią, którą straszą nas ekolodzy, za to dostarczają roślinom witamin, których brakuje w glebie. Dowiedz się więcej na temat wzmacniania roślin nawozami i odżywkami.

  Zostaw odpowiedź

   

  2 komentarzy

  1. Marta
   Marta
   18 paź 2021

   Piekne kompedium wiedzy

  2. is.
   is.
   22 paź 2021

   Jestem pod wrażeniem wiedzy

  facebook