Psianka to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Ten wiecznie zielony krzak jest blisko spokrewniony z pomidorem. Posiada niewielkie owoce przypominające wyglądem małe pomidorki, które mają kolor pomarańczowy lub czerwony.
fot.https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Solanum_dulcamara_(2005_07_07).jpg&filetimestamp=20050724103426/autor:Taka
Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne pozwolą uzyskać formę pienną, która może osiągnąć nawet metr wysokości.
Kwiaty psianki są niepozorne, białe i pojawiają się w kątach liści, w okresie od maja do czerwca. Niezwykle dekoracyjne są owoce psianki pojawiające się jesienią, które mają postać białych, czerwonych lub pomarańczowych kuleczek, utrzymujących się przez kilka tygodni.
Uprawa
Psianki lubią stanowiska jasne i słoneczne. Optymalna temperatura do prawidłowego rozwoju rośliny nie powinna przekraczać 20ºC. Od października do lutego psianka jest w stanie spoczynku. Wówczas potrzebuje chłodnego pomieszczenia o temperaturze 10ºC – 15ºC. W okresie letnim dobrze jest roślinę wynieść na zewnątrz, lub trzymać przy otwartym oknie. Każdego roku przesadzamy psiankę jeszcze przed pojawieniem się nowych pędów, do ziemi kompostowej i troszkę większej doniczki.
Od wiosny do lata roślinę powinno się regularnie i obficie podlewać. Jesienią ten zabieg powinniśmy stopniowo ograniczać, tak by zimą podlewać tylko tak, aby bryła korzeniowa nie przeschła.
Psiankę rozmnażamy z nasion, które wysiewamy w marcu, w ciepłą ziemię (18ºC). W momencie pojawienia się siewek pikujemy je do skrzynki, a w czerwcu przesadzamy do doniczki.
Najpopularniejsze psianki:
– Psianka czarna (Solanum nigrum) – kwitnie od czerwca do października. Jest owadopylna lub samopylna. Występuje na terenie całej Europy. Należy wiedzieć, że ziele i owoce tej odmiany psianki zawierają saponiny i glikoalkaloidy, które są trujące, szczególnie dla dzieci;
– Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara) – ma silne właściwości trujące. Rośnie dziko w Europie, Afryce Północnej i Azji Zachodniej. Kwitnie od lipca do końca sierpnia. Ten gatunek psianki można najczęściej spotkać w wilgotnych zaroślach, lasach olsowych oraz nad brzegami wód;
– Psianka jaśminowa (Solanum jasminoides) – jest to ciekawe pnącze pochodzące z Brazylii. Kwitnie bardzo obficie, aż do późnej jesieni. Kwiaty tej psianki są bardzo podobne do kwiatów jaśminu wielkokwiatowego. Pędy tej odmiany są długie i wiotkie dlatego roślina ta potrzebuje podpory;
– Psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) – jest to roślina ozdobna uprawiana w doniczkach. Jest to roślina trująca – zjedzenie jej owoców może spowodować zaburzenia żołądkowe.
-Psianka pieprzowa (Solanum capsicastrum) – Roślina kwitnie w czerwcu i w lipcu, ale prawdziwą jej atrakcją są jagody, które zaczynają się przebarwiać w październiku;
– Psianka podłużna (Solanum melongena) – jest to roślina znana pod nazwami takimi jak oberżyna lub bakłażan. Jest to roślina uprawna, a owoce są chętnie wykorzystywane w kuchni, przyrządzane na wiele sposobów: pieczone, faszerowane czy smażone. Bakłażan jest bogaty w błonnik, żelazo, fosfor, potas oraz liczne witaminy. Należy jednak uważać, ponieważ niedojrzały jest trujący, z uwagi na dużą zawartość solaniny.
– Psianka ziemniak (Solanum tuberosum) – nazwa ziemniak odnosi się zarówno do całej rośliny, jak i do jadalnej jej części, czyli bulwy. Ugotowane bulwy stanowią cenny pokarm człowieka. Pozostałe części rośliny mogą być trujące. Ziemniak jest także ważną rośliną pastewną, a także przemysłową – używa się go do produkcji spirytusu i mączki ziemniaczanej.
źródło:
www.projektoskop.pl
Zostaw odpowiedź