Zdecydowana większość z nas przepada za roślinami doniczkowymi. Nie ma się temu co dziwić, bo zdobią one nasze domy i mieszkania pięknymi liśćmi i kolorowymi kwiatami. Aby jednak nasze rośliny prezentowały się dobrze, należy otaczać je troską. Regularne podlewanie i nawożenie nie wystarczy. Co jakiś czas, kwiatek może wymagać również przesadzenia.
Aby jednak przesadzanie przyniosło pożądane efekty i nie zaszkodziło roślinie, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim, należy dowiedzieć się, w jakim miesiącu można bezpiecznie przesadzać rośliny doniczkowe. Warto byłoby również mieć świadomość tego, czy można przesadzać kwiaty, które kwitną. Dobrze byłoby także zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób przygotować ziemię do kwiatów doniczkowych.
Spis treści porady:
Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?
Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób przesadzać kwiaty doniczkowe. Wydawać by się mogło, że jest to czynność prosta, z którą poradzi sobie każdy, nawet początkujący ogrodnik. Nic jednak bardziej mylnego! Niewłaściwie przeprowadzone przesadzanie może wywrzeć skutek odwrotny od zamierzonego i należy zdawać sobie z tego sprawę.
Pierwszą czynnością, jaką wykonamy powinna być ocena tego, jak wiele roślin będzie wymagać przesadzenia. Potem należy zakupić właściwy rodzaj oraz odpowiednią ilość podłoża. Kolejnym krokiem jest dobór doniczek. Co do zasady, powinny mieć one średnicę o 2 centymetry większą niż doniczka, w której rośliny rosły do tej pory. Jeżeli jednak mamy naprawdę pokaźnych rozmiarów kwiat w swoim domu, średnica doniczki powinna być aż o 10 cm większa niż średnica pojemnika, w którym dotychczas znajdowała się roślina.
Dno nowych doniczek warto wypełnić cienką warstwą żwiru, który będzie pełnił rolę drenażu. Jeśli chcemy, możemy ją na dodatek przykryć niewielkim fragmentem agrowłókniny. Nie jest to jednak czynność, którą należy obowiązkowo wykonać. Jeżeli przesadzamy niewielkich rozmiarów roślinę, możemy po prostu wybić ją z doniczki.
Jak przesadzać większego kwiatka?
W przypadku większych rozmiarów kwiatka, pomóżmy sobie nożem. Uważajmy jednak na to, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego rośliny. Jeśli po wyjęciu kwiatka z doniczki zauważymy chore korzenie, koniecznie należy je usunąć. Możemy wykorzystać do tego celu niewielkich rozmiarów sekator. Należy jednak wykonywać taką czynność bardzo ostrożnie, aby nie naruszyć zdrowych korzeni.
Później, przygotowaną wcześniej doniczkę ze żwirkiem uzupełniamy o dodatek świeżej ziemi. Następnie, wkładamy do środka roślinę, którą chcemy przesadzić. Kwiatek powinien rosnąć tak samo głęboko, jak do tej pory. Doniczkę należy wypełnić ziemią, delikatnie ją ugniatając.
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kwiatek doniczkowy trzeba podlać po przesadzeniu. Najlepiej byłoby tak zrobić, aczkolwiek jeśli o tym zapomnimy, nic się nie stanie.
Pamiętajmy o tym, aby ustawić doniczkę z kwiatkiem w tym samym miejscu, w którym znajdowała się przed przesadzeniem. Szczególnie wrażliwy na zmianę miejsca gatunek to fikus. Warto także obserwować roślinę przez kilka dni. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany w jej wyglądzie, może to oznaczać, że uszkodziliśmy jej system korzeniowy. Utrata bądź żółknięcie liści to problemy, które mogą także świadczyć o tym, że użyliśmy nieodpowiedniej ziemi. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków, przesadzanie roślin kończy się powodzeniem.
W jakim miesiącu przesadzać kwiaty doniczkowe?
Aby przesadzona roślina zachowała dobrą kondycję, należy przesadzić ją w odpowiednim momencie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że co do zasady, większość roślin doniczkowych wymaga przesadzenia do większej doniczki co mniej więcej 2-3 lata, choć jest to reguła, od której bywają wyjątki.
Wiele osób nie wie jednak, w którym miesiącu rozpocząć swoją przygodę z przesadzaniem kwiatów doniczkowych. Otóż wydaje się, że najlepiej będzie wykonać te czynności po prostu na wiosnę. Zdecydowana większość uprawianych w naszych domach gatunków dobrze zareaguje na przesadzanie marcowe i kwietniowe. Dlatego też, każdy, kto zamierza przesadzić roślinę doniczkową, powinien robić to wczesną wiosną. Jeżeli jednak przesadzenie jest konieczne, na przykład ze względu na rozbicie doniczki, można zrobić to o dowolnej porze roku. Jest to jednak sytuacja wyjątkowa.
Czy można przesadzać kwitnące kwiaty?
To częste pytanie – czy można w bezpieczny sposób przesadzać rośliny kwitnące? Zazwyczaj przed rozpoczęciem tej czynności, staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie o to, czy jest to zabieg bezpieczny w tym okresie. Jak się okazuje, niekoniecznie.
Roślin, które kwitną nie powinno się przesadzać. Dotyczy to przede wszystkim takich gatunków jak anturium, grudnik czy skrzydłokwiat. Dla pewności, dobrze byłoby jednak nie przesadzać żadnej rośliny, która akurat kwitnie, bez względu na to, w jakiej fazie znajduje się kwitnienie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mogłoby to zaszkodzić naszej roślinie. Mogłaby ona zacząć tracić zarówno kwiaty, jak i liście. Jeżeli więc chcemy przesadzić doniczkowy kwiatek, zróbmy to przed rozpoczęciem kwitnienia lub po jego zakończeniu. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że kondycja rośliny się nie pogorszy.
Jak przygotować ziemię do kwiatów doniczkowych?
Jeżeli zamierzamy przesadzać rośliny doniczkowe, musimy pamiętać o przygotowaniu odpowiedniej ziemi. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można wykorzystać ziemię z przydomowego ogródka. Niestety, nie jest to dobry pomysł. Wraz z taką ziemią, moglibyśmy przenieść do doniczki z kwiatkiem szkodniki, jak również nasiona chwastów. Będą one niszczyły roślinę, a także zabierały jej cenne sole mineralne. Poza tym, ziemia z ogródka może być ziemią dosyć słabej jakości.
Zdecydowanie lepszą opcją będzie kupno uniwersalnej ziemi ogrodowej w sklepie ogrodniczym. Możemy także pokusić się o zakup mieszanki, która jest dedykowana konkretnemu gatunkowi roślin. Dobrze byłoby, gdyby ziemia była lekka, a nie zbita. Jeżeli mamy taką możliwość, sięgajmy po ziemię z dodatkiem torfu, który jest składnikiem pożądanym przez większość kwiatów doniczkowych. Jeśli nie wiemy, jaki rodzaj ziemi wybrać, poradźmy się pracownika sklepu ogrodniczego, który odwiedzamy. Po zakupieniu odpowiedniej ziemi, nie trzeba już wykonywać żadnych skomplikowanych czynności. Wystarczy rozciąć worek i wsypać do doniczki tyle ziemi, ile będziemy potrzebowali.
i to są praktyczne porady jakich szukałam 🙂