Forum

Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Wasze oczko wodne

Hej,

Mam problem we własnym oczku z glonami 😕 pompa nie daje rady. Czy ktoś z użytkowników posiada oczko wodne i chciałby się podzielić doświadczeniami jak temu zaradzić ?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam
munky

@munky napisał/a:

Hej,
Mam problem we własnym oczku z glonami 😕 pompa nie daje rady. Czy ktoś z użytkowników posiada oczko wodne i chciałby się podzielić doświadczeniami jak temu zaradzić ?

Witam,
Problem nie jest tak prosty, żeby pompa z filtrem mechanicznym (gąbka) poradziła sobie z nimi, szczególnie wczesną wiosną, kiedy glony zakwitają w większości oczek. Nie ma takiej opcji. Do tego celu potrzebny jest wydajny filtr biologiczny.
Pierwszą przyczyną takiego stanu rzeczy, jest brak konkurencji pokarmowej ze strony roślin wodnych (grzybienie, tatarak, oczeret jeziorny, pałka, jeżogłówka gałęziasta itp), po prostu nie zaczęły jeszcze wegetacji. Glony są również roślinami, tyle tylko że prostymi, w przeciwieństwie do roślin naczyniowych, między innymi tych wyszczególnionych wyżej. I również żywią się tym samym pokarmem co rośliny, a pokarmem którego nie brakuje w oczku wczesną wiosna są azotany (efekt końcowy rozkładu materii organicznej w oczku, tzw. cykl azotowy). Nie mając konkurencji ze strony roślin, rozwijają się nadmiernie (to właśnie te tak zwane zakwity)
Drugą przyczyną jest nasłonecznienie, glony przepadają za słońcem.
Trzecią i równie ważną przyczyną są parametry fizyko - chemiczne wody w oczku, takie jak:
- Twardość węglanowa (TwW) - norma w naszych oczkach to: od 5 do 15?,
- Twardość ogólna (TwO) - norma to 7 do 15?,
- Zawartość kwasów i zasad rozpuszczonych w wodzie tzw. pH - norma to 6,5 do 7,5, w skali od 0 do 14, gdzie 0 to odczyn skrajnie kwaśny, 7 obojętny, 14 odczyn skrajnie zasadowy.
Równie ważnym elementem powodującym zakwity glonów jest Azot rozpuszczony w wodzie. Życie oczka wodnego, zależy od nie zakłóconego rozkładu substancji organicznych, prze bakterie żyjące w wodzie (tzw. bakterie nitryfikacyjne).
Z białka zwierzęcego i roślinnego (w trakcie jego rozkładu) powstaję - w zależności od wartości pH wody, nietrujący jon amonowy (NH4), pobierany przez wszystkie rosliny. Jeżeli wartość pH przekracza 7,5, to udział jonów amonowych zmniejsza się i powstaje trujący amoniak.
Bakterie przekształcają amoniak w równie trujący azotyn (NO2), a następnie inne szczepy bakterii przekształcają go w azotan (NO3), produkt końcowy, pobierany przez wszystkie rośliny. Azotan nie jest bezpośrednio szkodliwy dla ryb. Występując jednak w dużej ilości (ponad 80 mg/l) w połączeniu z fosforem (również wynik rozkładu materii), w ilości ponad 1 mg PO4/l, jest główną przyczyną zakwitu glonów.

Konkludując. Każda ingerencja (odmulanie, częsta wymiana wody itp. działania) w biotop jakim jest mimo wszystko nasze oczko, powoduje zachwianie się równowagi biologiczne, co w efekcie spowoduje zakwity glonów.
Utrzymując pH wody na odpowiednim poziomie, ustrzeżemy się przed takimi kataklizmami. pH wody możemy obniżać za pomocą środków naturalnych takich jak kwaśny torf (tzw. wysoki lub sphangowy) o pH od 3,5 do 4,5, najlepiej jeśli jest w postaci włókien.
60 do 80 litrów torfu na 10000l wody powinno wystarczyć na zakwaszenie wody jeśli pH mamy wyższe niż 7,5. Torf przesypujemy do worków sizalowych (takich białych np. po ziemniakach), i obciążając kilkoma kamieniami zatapiamy w oczku na okres ok 2 do 4 tygodni, nie dłużej bo zacznie gnić i cały zabieg diabli wezmą. 😉

Wszystko to wydajęe się bardzo skomplikowane. lecz proszę mi wierzyć, systematyczna (raz na miesiąc) kontrola parametrów wody + dostateczna ilość roślin w oczku ) ok 5 szt na 1m2 powierzchni oczka, zaowocują krystalicznie czystą wodą. Ale to niestety wymaga czasu i cierpliwości z naszej strony, bo Pani Przyroda działa powoli lecz skutecznie, jeśli tylko nie będziemy jej przeszkadzać naszymi "pracami pielęgnacyjnymi"

I to by było na tyle w temacie glony w oczku,oczywiście w wielkim skrócie.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to wal śmiało.

Witam,

dzięki za tak obszerne wyjaśnienie, widzę że czeka mnie trochę pracy:)

pozdrawiam munky

Zastanawiamy się nad takim oczkiem w ogrodzie ale zastanawia mnie kwestia czystości. Czy koniecznie muszą byc filtry? Czy wystarczą same rośliny oraz ryby? 

Radzę zrobic ogrod deszczowy ze zbiornikiem w postaci oczka wodnego Zawsze woda przy dużej ulewie wymieni się (zależy od wielkości) i samoczynnie sklaruje. Eco 100%

Dodatkowo dmuchawa membranowa:

https://bioires.pl/secoh-2

Jak tutaj. Nie jest droga, a napowietrzy wodę w oczku. Jesl nie wiesz na jaki model się zdecydować, polecam kontakt z obsługą w sklepie. Pracują w nim ludzie, którzy znaja się na tym co sprzedają. Tak wiec powinni Ci doradzić jaka dmuchawa będzie odpowiednia dla Twojego oczka wodnego. 

facebook