Forum

Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Sposoby na oszczędzanie wody w przydomowym ogrodzie

Stale rosnące rachunki za wodę oraz jej nieustannie malejące zasoby sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na oszczędzanie tego cennego płynu. Prócz wielu działań, które możesz wprowadzić podczas bieżącego użytkowania budynku, rozważ także zminimalizowanie zużycia wody na przydomowym terenie. Wystarczy, że zastosujesz kilka prostych sposobów, aby przyczynić się do walki z suszą oraz ograniczyć wysokość comiesięcznych opłat. Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?

Gromadzenie deszczówki

Podstawowym sposobem na zmniejszenie zużycia wody w ogrodzie jest gromadzenie deszczówki. Możesz zaplanować je już na etapie zakupu projektu domu ze strony https://projekty.muratordom.pl, uwzględniając lokalizację zbiornika podczas wykonywania planu zagospodarowania terenu. Zależnie od Twoich potrzeb czy przewidywanej aranżacji działki, możesz zastosować nadziemny lub podziemny zbiornik na deszczówkę. Nie zapomnij o stosownej instalacji, która doprowadza wodę opadową z rynien bezpośrednio do przygotowanego zasobnika.

Rozsądne podlewanie roślin

Kolejnym krokiem, który pozwoli Ci na ograniczenie zużycia wody w przydomowym ogródku jest rozsądne podlewanie nasadzeń. Nawadnianie należy prowadzić wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy panują niższe temperatury, a parowanie cieczy jest zminimalizowane. Warto także podlewać rośliny rzadziej, ale bardziej obficie. Dzięki temu woda wsiąknie głębiej i dłużej utrzyma się w glebie, skutecznie zasilając kwiaty i krzewy bezpośrednio przez system korzeniowy. Wokół domu posiadasz rośliny w doniczkach? Zadbaj, by każda z nich była wyposażona w podstawkę, w której zbiera się nadmiar wody z podlewania. Gdy ziemia w donicy wyschnie, roślina sama będzie pobierać ciecz – ograniczając częstotliwość ponownego dodawania kolejnej porcji płynu.

Zastosowanie systemów nawadniających

Dopiero przeglądasz projekty domów? A może już mieszkasz we własnym budynku z ogrodem? W każdej z tych sytuacji możesz zdecydować się na montaż wygodnych systemów nawadniających. Znacząco ograniczą one czasochłonność pielęgnacji roślin, a zarazem widocznie zmniejszają zużycie wody niezbędnej do podlewania. Nowoczesne, zautomatyzowane instalacje precyzyjnie dawkują ciecz bezpośrednio w pobliżu roślin – eliminując w ten sposób konieczność dźwigania ciężkich konewek. Co więcej, możesz wyposażyć je w czujniki deszczu lub wilgotności, które ograniczają lub nawet wstrzymują nawadnianie w momencie, gdy gleba będzie wilgotna na skutek opadów.

Właściwe przygotowanie stanowisk pod uprawy

Działania mające na celu zmniejszenie zużycia wody możesz podjąć już na etapie sadzenia roślin. Wskazane jest przygotowanie stanowisk pod kwiaty czy krzewy, które będą możliwie płaskie, a ich gleba będzie zdrenowana. Dzięki temu ciecz będzie wsiąkać równomiernie, nie spływając na boki. Warto systematycznie zasilać podłoże kompostem lub obornikiem. Pozwoli to na zwiększenie pojemności wodnej gleby oraz równomierne rozprowadzanie płynu po całej powierzchni rabat. Istotne będzie częste usuwanie chwastów, które konkurują z roślinami ozdobnymi. Warte rozważenie jest także zastosowanie ściółkowania, zapobiegającego nadmiernemu odparowywaniu wody, a tym samym – minimalizującego konieczność podlewania.

Wybór projektu domu oraz sama budowa to najlepszy okres, aby zaplanować sposoby oszczędzania wody w ogrodzie. Etap realizacji inwestycji pozwoli bowiem na zainstalowanie wybranych rozwiązań bez konieczności ingerencji w już zadbany trawnik. Jeżeli jednak zdecydujesz się na gromadzenie deszczówki czy wykonanie systemu automatycznego nawadniania w późniejszym czasie – nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać tego na już urządzonym terenie.

Projekt M245 - Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

  • zdjęcie główne: Projekt C333j - Miarodajny - wariant X z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło
  • zdjęcie w treści: Projekt M245 - Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
  • Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA - projekty.muratordom.pl  

facebook