Forum

Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Osłonki do doniczek – co jest teraz modne?

Ogródki na balkonach, aranżacje roślinne w salonach stają się coraz bardziej popularne, bo zaspokajają naszą tęsknotę za naturą i wyrażają miłość do naturalnych dekoracji.

Doniczki z roślinami zyskują na znaczeniu jako elementy dekoracyjne, zwłaszcza gdy są ładne, starannie dobrane oraz solidne. Dzisiaj osłonka to coś więcej niż ochrona przed wysypywaniem się ziemi czy zalaniem posadzki. To także wspaniała dekoracja, dlatego warto wiedzieć, co jest obecnie w modzie.

Czym są osłonki? Czy roślina ich potrzebuje?

Osłonki do doniczek to dodatkowe elementy, które można nakładać na zwykłe doniczki w celu podniesienia ich wartości estetycznej. W zależności od preferencji i stylu dekoracyjnego, osłonki do doniczek mogą mieć różne kształty, kolory, materiały i wzory. Jednym z najnowszych trendów wśród osłonek do doniczek jest wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak rattan, drewno, ceramika czy wiklina. Takie osłonki dodają ciepła i naturalnego klimatu pomieszczeniu, w którym się znajdują.

Kobieta trzymająca kwiatka w doniczce

Trzeba jednak pamiętać, że ważną funkcją osłonek jest także zabezpieczanie przed wyciekiem wody i zalaniem mebli czy posadzek. Chronią one też przed zabrudzeniami powierzchni, więc powinny cechować się solidnym wykonaniem.

Naturalne osłonki do doniczek zyskują na uznaniu

Osłonki do doniczek z rattanu są obecnie bardzo popularne. Rattan to naturalny materiał pochodzący, który charakteryzuje się sporą wytrzymałością, odpornością na wilgoć oraz elastycznością. Dzięki tym właściwościom rattan jest idealnym materiałem do produkcji osłonek do doniczek. Na plus jest też to, że pasuje do tarasowych mebli wypoczynkowych.

Innym naturalnym materiałem na osłonki do doniczek jest drewno. Osłonki z drewna są trwałe i odpornie na uszkodzenia, choć zdarza się, że pod wpływem wilgoci, podobnie jak rattan, ulegają deformacji, a nawet pleśnieją. Podobnie może zachowywać się wiklina, dlatego dla osób, które obawiają się o trwałość naturalnych osłonek doniczkowych, powstały praktyczne zamienniki. Są to osłonki z tworzyw sztucznych, równie efektowne, choć tańsze, lżejsze i łatwiejsze w utrzymaniu.

Osłonki do doniczek wykonane z tworzyw sztucznych

Plastikowe osłonki do doniczek są modnym i praktycznym rozwiązaniem dla osób, które chcą podnieść estetykę swojej hodowli. Sprawdzają się szczególnie na zewnątrz, tam, gdzie rośliny są narażone na działanie słońca i deszczu. Dzięki nim, można uzyskać elegancki wygląd roślin, a jednocześnie zapewnić im odpowiednią ochronę przed uszkodzeniami.

Obecnie na rynku dostępne są osłonki plastikowe w różnych stylach, imitujących drewno czy naturalny rattan. Stanowią one doskonały wybór także pod względem finansowym. Są znacznie tańsze od produktów drewnianych, a przy tym wymagają niewielkiego nakładu pracy przy konserwacji.

facebook