Forum

Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Jak ułożyć gres na tarasie bez klejenia?

Zaczynając budowę czy modernizację tarasu, często stajemy przed problemem wyboru optymalnego materiału na podsypkę, na której będziemy układać płyty gresowe. Jeśli zdecydowaliśmy się na układanie gresu bez klejenia, wybór odpowiednich rozwiązań ma kluczowe znaczenie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują regulowany wspornik tarasowy spiral, obrzeza ogrodowe, a także rozwiązania umożliwiające stworzenie tarasu wentylowanego. W tym artykule omówimy na czym polega wykorzystanie tych elementów i jakie materiały będą najodpowiedniejsze na podsypkę pod gres.

Na czym układać płyty gresowe?

Podsypka pod gres ma nie tylko ułatwiać montaż, ale przede wszystkim zapewnić trwałość i stabilność całej konstrukcji. Właściwy materiał na podsypkę to taki, który jest drobnoziarnisty, pozwala na dokładne uziemienie płytek i minimalizuje ryzyko ich pękania.

Regulowany wspornik tarasowy spiral

Wspornik tarasowy spiral, zwany również stopy tarasową, to innowacyjne rozwiązanie ułatwiające montaż płytek gresowych. W praktyce działają one jak "długie śruby", na których montowane są płytki, a przez możliwość regulacji wysokości, umożliwiają dopasowanie do niejednolitego terenu.

Użycie regulowanego wspornika tarasowego spirale znacznie ułatwia prace montażowe, skraca czas ich wykonania, a co najważniejsze - zapewnia stabilność i solidność konstrukcji. Dzięki temu, że płytki są montowane na specjalnym wsporniku, nie ma ryzyka ich przemieszczania się czy pękania, a taras wykonany w ten sposób z pewnością będzie służył przez wiele lat.

Obrzeza ogrodowe

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, są obrzeza ogrodowe. To one bowiem tworzą solidne i estetyczne wykończenie tarasu, jednocześnie zapewniając jego właściwą izolację. Wybierając obrzeża, warto zdecydować się na takie, które są odporne na działanie warunków atmosferycznych i nie ulegają zniszczeniu pod wpływem wilgoci czy promieni UV.

Taras wentylowany

Taras wentylowany to technologia, która polega na montażu płytek gresowych na specjalnej podsypce, która umożliwia przepływ powietrza pod płaszczyzną tarasu. Dzięki temu wilgoć z podłoża jest skutecznie odprowadzana, co przekłada się na uniknięcie problemów z kondensacją czy grzybem.

Do wykonania takiej podsypki, najczęściej wykorzystuje się warstwę kruszywa, np. drobnej żwiru lub piasku, a także specjalne maty drenujące. Możliwe jest także użycie kruszywa lekkiego, które dodatkowo zwiększa izolacyjność tarasu.

Podłoże do układania gresu bez klejenia można wykonać z różnych materiałów, zależnie od warunków na miejscu. Możliwe są następujące opcje jeśli chodzi o samą podsypkę, na której bezpośrednio układany będzie gres:

  1. Podsypka z piasku - to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, które można łatwo przygotować samodzielnie. Piasek należy jednak dobrze utwardzić i wypoziomować.
  2. Podsypka z kruszywa - tego typu podsypka jest bardziej stabilna i trwała, ale jej przygotowanie jest nieco bardziej skomplikowane i wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.
  3. Płyty betonowe - to najbardziej stabilne i trwałe podłoże, ale jednocześnie najdroższe i najbardziej pracochłonne.

facebook