Zasady kwiatowego savoir vivre`u

Kwiaty to doskonały i niezobowiązujący prezent, odpowiedni na każdą okazję. Kwiatami wyrażamy zarówno podziękowanie za gościnę, odwdzięczamy się za przysługę, dajemy je również bliższym i dalszym znajomym czy rodzinie z okazji różnych uroczystości. Mimo, iż wręczanie kwiatów jest zjawiskiem powszechnym to jednak bardzo często popełniamy w tej dziedzinie błędy, zaś takie faux pas może nas niekiedy zdyskredytować zarówno w oczach obdarowanego, jak i jego otoczenia. Warto się zatem zapoznać z zasadami kwiatowego savoir vivre`u.

fot.BKH

Kwiaty cięte czy doniczkowe?
Kwiaty cięte stanowią niezwykle elegancki i uniwersalny prezent, można z nich komponować przepiękne bukiety odpowiednie do okazji oraz zasobności portfela. Jeśli chodzi o dobór kolorów czy gatunków, to można zaufać swoim gustom czy podpowiedziom florystów – panuje tu pewna dowolność. Z zasady nie wręcza się jedynie kwiatów, które powszechnie  kojarzone są z pogrzebem, czyli chryzantem i kalii.
Mimo, iż kwiaty cięte są prezentem uniwersalnym, to dla bliskiej osoby – szczególnie jeśli dobrze znamy jej gusta czy preferencje – warto wybrać kwiaty doniczkowe. Są one doskonałym pomysłem w przypadku młodych małżeństw urządzających pierwszy dom czy mieszkanie, hodowców-amatorów i przeciwników kwiatów ciętych. Warto jednak pamiętać, by taki kwiat otrzymał odpowiednią oprawę. Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór różnych doniczek, samych w sobie będących niekiedy ozdobą, warto również zwrócić się do pracownika kwiaciarni z prośbą o zapakowanie prezentu – niekiedy za niewielką tylko dopłatą zwykły kwiat zyska nową jakość.

Ile kwiatów?
Uważa się, że w bukiecie powinna być nieparzysta liczba kwiatów. Mimo, iż obecnie dyktowane jest to względami estetycznymi to jednak wciąż istnieją środowiska, dla których parzysta liczba zarezerwowana jest dla takich uroczystości, jak pogrzeb. Wyjątkiem od tej zasady są jednak bukiety wręczane na rocznice, np. pięćdziesiąt róż na pięćdziesięciolecie pożycia małżeńskiego. Eleganckim dowodem wdzięczności czy pamięci jest też jeden kwiat, odpowiednio przybrany bądź też – szczególnie w przypadku zakochanych – wręczany bez przybrania.

Jak wręczać kwiaty?
Jeśli kwiaty są opakowane, zawsze przed wręczeniem należy usunąć osłonę (wyjątkiem jest folia ozdobna, stanowiąca dodatkowy element dekoracyjny bukietu) i odwrócić bukiet w taki sposób, by był skierowany kwiatami ku górze.
Wchodząc, bukiet trzymamy w lewej ręce, natomiast po powitaniu, przekładamy do prawej i podajemy. Nie musimy od razu po przekroczeniu progu obdarowywać gospodarzy, niekiedy jednak – szczególnie, jeśli kwiatów nie ma gdzie położyć podczas zdejmowania okrycia wierzchniego –  może to zaoszczędzić troski o nie i ewentualnego ich uszkodzenia.
Istotne jest, że pani domu kwiaty zawsze wręcza mężczyzna, natomiast jeśli solenizantem lub obdarowanym jest mężczyzna, może je wręczyć kobieta.

Należy jeszcze wspomnieć o sytuacjach, w których z pewnych względów nasza obecność na przyjęciu czy innej uroczystości nie była możliwa, bądź też, kiedy chcemy podziękować gospodarzom za gościnę. Wówczas miłym gestem jest przesłanie bukietu kwiatów za pośrednictwem kuriera. Do takiego bukietu należy dołączyć liścik z tekstem (najlepiej własnoręcznie nakreślonym), bądź tylko z podpisem.

opracowanie własne

  Typy bukietów kwiatowych

Zostaw odpowiedź

 

facebook