Wrzos – jesienna dekoracja domu

Wrzos jest symbolem jesieni. Ta roślina doskonale prezentuje się samodzielnie i w zestawach, dlatego coraz chętniej uprawiana jest w pojemnikach i doniczkach nie tylko na balkonie, ale także w domu. Nawet niewielkie domowe wrzosowisko będzie stanowiło uroczą dekorację oddającą klimat wczesnej jesieni.

Pierwsze odmiany tych małych krzewinek zaczynają kwitnąć już w lipcu, jednak większość z nich kwitnie w sierpniu i wrześniu a niektóre utrzymują kwiaty nawet do końca października. W uprawie jest wiele odmian – od niskich krzewów aż po wyższe, o wzniesionych pędach. Mogą się one różnić nie tylko wysokością, terminem kwitnienia czy barwą kwiatów ale także kolorem liści.

Urok tych kwiatów pozwala stworzyć w mieszkaniu pogodną atmosferę. Krzewinki doskonale prezentują się w prostych i minimalistycznych, jak i bardziej ozdobnych pojemnikach. Z ich drobnych kwiatków i listków można tworzyć wianki, ornamenty, kule oraz wiele innych dekoracyjnych form. Wrzosowe kompozycje często wzbogacane są różnego rodzaju paciorkami, perełkami, kokardami, wstążkami czy innymi kwiatami.

Tworząc wrzosowe dekoracje do domu, warto pamiętać, że rośliny te doskonale wyglądają i czują się w towarzystwie innych wrzosowatych krzewinek – wrzośców, dabecji i andromed. Elegancko prezentują się w towarzystwie różaneczników, azalii, pierisów, kalmii czy ostrokrzewów i laurowiśni. Akcentem, który kolorystycznie urozmaici wrzosowe kompozycje, może okazać się kostrzewa sina o stalowo-niebieskim zabarwieniu.

Do domowych aranżacji doskonale pasują naturalne dodatki, które będą podkreślać delikatny urok wrzosowych kwiatów. Niezastąpione w tej roli będą niewielkie ozdobne dynie, orzechy, szyszki, gałązki czy kawałki mchu.

Wzrok gości z pewnością przyciągnie wrzosowy wieniec zawieszony na drzwiach wejściowych czy bukiet zaaranżowany w rożku kory. Stół w salonie można ozdobić małymi lampionikami owiniętymi wrzosowymi gałązkami. Uroku dodadzą także wrzosowe bukiety osadzone w dyni, wiklinowym koszyku, metalowej osłonce czy starym wiaderku.

  Zasady kwiatowego savoir vivre`u

PROJEKTOSKOP

fot. pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Calluna_vulgaris_s.jpg&filetimestamp=20050219002653

Zostaw odpowiedź

 

facebook