18 października 2007 roku w Broniszach styliści i floryści zaprezentowali kompozycje kwiatowe utrzymane w duchu europejskich tendencji dopasowując je do różnych stylów sklepowych wnętrz. Tematem tegorocznego pokazu jest sztuka układania kwiatów oraz umiejętność łączenia kompozycji kwiatowych z wystrojem sklepu, który swoją oryginalnością i atrakcyjnością przyciąga klientów. Pokaz był adresowany do właścicieli sklepów, dekoratorów wnętrz i florystów. Kompozycje wykonali Mistrzynie Florystyki z Holandii, Danii i Niemiec. Organizatorem pokazu jest Rynek Hurtowy Bronisze, Biuro Kwiatowe Holandia oraz Smithers Oasis.
Specjalnie wybudowane pomieszczenia zostały zaaranżowane między innymi w stylu kolonialnym, orientalnym czy nowoczesnym. W pierwszej części pokazu floryści przedstawili kompozycje odpowiednie na jesień, w drugiej natomiast dekoracje zimowe. Na jesień kreatorzy proponowali ekspresyjne formy, łączenie różnych struktur i materiałów. W kompozycjach kwiatowych pojawiały się ostre i kolczaste elementy. W palecie kolorów dominuje róż, czerwień i rozmaite odcienie fioletu, połączone z czernią, czekoladowym brązem. Wśród tych podstawowych kolorów przebłyskuje żółć, zieleń i złoto. Floryści tworzyli uwodzicielskie, ekscytujące aranżacje, wodząc odbiorcę na pokuszenie.
Aby obejrzeć pozostałe zdjęcia przejdź do działu Galeria – WNĘTRZE GWARANCJĄ SUKCESU –>
W kompozycjach zimowych proponowali dominację symetrii i rytmu. Floryści inspirują się motywami typowymi dla minionych epok. Charakterystyczne są draperie, koronki, frędzle i kokardy. Podstawowymi kolorami są szarość, biel i czerń połączona z różem, fioletem i czerwienią. Modne jest łączenie kwiatów z naturalnymi elementami takimi jak kamienie, marmur, drewno oraz aksamit i skóra.
Róża prezentowana jako królowa zarówno jesienią jak i zimą. Pozostałe kwiaty jakich mieli używać floryści jesienią to także storczyki, chryzantemy, dalie, szarłat i przegorzan. Do zimowych kompozycji floryści wykorzystają jaskry, goździki, nerninę, hipeastrum, tuberozę, liście bukszpanu, eukaliptusa oraz gipsówkę.
Honorowy patronat nad pokazem objął JM prof. dr hab. Tomasz Borecki – Rektor SGGW. Patronami medialnymi są: TVN Meteo, Radio dla Ciebie, Życie Warszawy, Bukiety
Biuro Kwiatowe Holandia jest organizacją działającą na rzecz producentów, importerów i eksporterów holenderskich. Zajmuje się marketingiem i promocją kwiatów ciętych i roślin doniczkowych. Propaguje wiedzę o rozmaitych gatunkach i odmianach kwiatów, sposobach ich użycia w kompozycjach. Informuje o najnowszych trendach w europejskiej florystyce. Jest organizacją typu non profit, całkowicie utrzymującą się ze składek swoich członków. Biuro Kwiatowe Holandia bierze udział w wielu zagranicznych giełdach branżowych, organizuje warsztaty i pokazy produktowe dla florystów.
Smithers-Oasis Denmark A/S to międzynarodowa firma, założona 50 lat temu w Stanach Zjednoczonych – wynalazca gąbki florystycznej i lider w jej produkcji. Smithers-Oasis z siedzibą w Danii sprzedaje swoje produkty w sieci dystrybutorów na terenie całej Polski. Gąbka – podstawowy produkt firmy stanowi bazę kompozycji, gwarantuje ciętym kwiatom świeżość. Dziś żaden florysta nie wyobraża sobie pracy bez tego produktu stosowanego do kwiatów ciętych, suchych i sztucznych. Z biegiem lat firma włączyła do swojej oferty handlowej setki innych produktów (narzędzi i akcesoriów), niezbędnych do pracy w kwiaciarni. Smithers-Oasis ma fabryki w 20 krajach świata. Produkty opatrzone marką Oasis stały się słynne na całym świecie dzięki wysokiej jakości i dbałości o odbiorcę.
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. Broniszejest największym i najnowocześniejszym miejscem obrotu hurtowego kwiatami, owocami i warzywami w Europie Środkowo – Wschodniej. Powierzchnia zabudowana zajmuje ponad 35 hektarów. Działalność handlową prowadzi około 600 firm, z tego 1/3 to producenci i dystrybutorzy kwiatów, akcesoriów dekoracyjnych oraz dodatków florystycznych. Dwie hale handlowe z tym asortymentem zajmują ponad 16 tysięcy m2. Każdego dnia publikowana jest ceduła cenowa owoców, warzyw krajowych i importowanych oraz kwiatów ciętych i doniczkowych. Społeczna odpowiedzialność Biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility) realizowana jest na wielu płaszczyznach, poza działaniami czysto filantropijnymi prowadzone są działania na rzecz interesariuszy zgodnie z ich oczekiwaniami oraz z przyjętymi formami aktywności spółki.
Mistrzynie florystyki
Berit Skjøttgaard Laursen – Dania
„Kocham pracę z kwiatami.”
Od 1985 roku zajmuje się florystyką. Stale podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w kursach z zakresu botaniki, historii sztuki, rozumienia wnętrza. Często do kompozycji sama wykonuje naczynia i konstrukcje. Fascynuje ją drut i często wykorzystuje go w kompozycjach. Chętnie używa m.in. gałęzi oraz kory brzozy. W tym roku szczególnie sięga po jasnozielone i kremowe kolory. W jej kompozycjach dominuje tulipan. Obserwuje przyrodę, poszukując interesujących, pięknych a zarazem prowokujących rzeczy. Pracuje jako dekorator sklepów i witryn, w swoich kompozycjach używa mniej kwiatów niż przewiduje to klasyczna florystyka. Jest nauczycielem florystyki, gdzie prowadzi zajęcia z wiedzy o kolorach, botaniki i florystyki. W zależności od tematyki przygotowywanej przez siebie kompozycji koncentruje się raz na formie, raz na charakterze kompozycji.
„Pokazuję nowe oblicze kwiatów.”
Od 1995 roku uczestniczy w konkursach florystycznych gdzie zawsze zajmuje miejsce na podium. Edukację rozpoczęła w Niemczech, ukończyła 3 letnią szkołę florystyczną. Jest autorką kilku publikacji. W 1998 została Mistrzynią Florystyki, przez 3 lata współpracowała z Gregorem Lerchem. Była i jest nauczycielem i wykładowcą w Stowarzyszeniu Niemieckich Florystów. Prowadzi pokazy i szkolenia na całym świecie. Na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa w Niemczech, prezentowała dekoracje kwiatowe podczas „Flower design” w Korei, gdzie zdobyła srebrny medal.
“Uznanie klienta jest dla mnie największą wartością.”
Jest Mistrzynią florystyki. Tematem jej pracy dyplomowej (tytuł AFDA) były dekoracje kwiatowe do recepcji oraz foyer. Od 1995 roku pracuje jako dekorator sklepów i wnętrz. Regularnie prowadzi warsztaty i pokazy w Centrum sprzedaży hurtowej Tica w Aalsmeer oraz dla niemieckich businesmenów związanych z branżą florystyczną. Jest autorką dwóch książek adresowanych do miłośników kwiatów a jej kariera nabrała zawrotnego tempa kiedy w 1999 roku zdobyła główną nagrodę podczas Festiwalu ‘Farewell to summer’.
Herma szuka inspiracji w trendach kwiatowych, prezentowanych podczas targów florystycznych w Niemczech oraz na Dalekim Wschodzie (m.in. w Chinach) oraz w pracach swoich kolegów Daniela Osta i Gregora Lescha. Nie jest zwolenniczką jednego stylu. Kocha zieleń i biel.
Tekst i zdjęcia- Biuro Kwiatowe Holandia
Zostaw odpowiedź