TRWAŁOŚĆ KWIATÓW PO ZBIORZE

 Z chwilą gdy ścinamy kwiaty z rośliny matecznej, pozbawiamy je naturalnego dopływu substancji odżywczych i wody. Aby zachować świeżość kwiatów jak najdłużej trzeba odpowiednio z nimi postępować zarówno przed ścięciem jak i po ścięciu.

WODA
Woda pobierana jest korzeniami z gleby i transportowana systemem naczyniowym łodygi do górnych części pędu. Ścinając ulistnioną łodygę wraz z kwiatem pozbawiamy ją dopływu wody z korzeni. Jej procesy życiowe przebiegają nadal, ścięta część rośliny nadal oddycha i transpiruje, czyli traci wodę i zaczyna więdnąć. Aby temu zapobiec, należy jak najszybciej zanurzyć łodygi w wodzie.

PORA DNIA
Zaleca się zbiór kwiatów po południu, przed zachodem słońca lub rano. Uważa się, że zbiór wieczorny jest korzystniejszy, gdyż roślina zachowuje w tkankach substancje odżywcze wytworzone w ciągu dnia.
 
WARUNKI ATMOSFERYCZNE
Nie zbieramy kwiatów mokrych lub przegrzanych słońcem, dlatego że wpływa to niekorzystnie na ich trwałość.
 
DOJRZAŁOŚĆ DO CIĘCIA
Aby kwiaty były trwałe, należy je ciąć w odpowiedniej fazie, w zależności od typu kwiatostanu.

kwiatostany typu :

kłos : np. mieczyki, frezje – ścinamy, gdy dolne kwiaty osiągają charakterystyczną dla nich barwę i nie są jeszcze w pełni rozwinięte.

grono : np. łubiny, lilie – ścinamy, gdy dolne kwiaty uzyskują charakterystyczne wybarwienie, konwalie tniemy w momencie, gdy 3-4 dolne kwiatki są w pełni otwarte a kwiatek wierzchołkowy zmienia zabarwienie z ciemo-zielonego na jasnozielony. Lilie tniemy w stanie nabrzmiałych pąków tuż przed otwarciem

koszyczki : np. gerbery, margaretki, złocienie, słoneczniki są dojrzałe do cięcia gdy znika zielone zabarwienie środka koszyczka, zewnętrzne okółki kwiatów rurkowych zaczynają pylić, a wewnętrzne pozostają jeszcze zamknięte, wcześniejsze cięcie prowadzi do szybkiego więdnięcia, natomiast zbyt późne gdy wszystkie kwiaty rurkowe pylą jest także niekorzystne, gdyż kwiaty są nietrwałe, szybko się starzeją.

wierzchotka : np. gipsówka – 1/3 kwiatów w pełni rozwinięta

wiecha : np. zatrwian, tawuła – ¾ lub wszystkie kwiaty rozwinięte
 
kwiaty cebulowe : tniemy w stadium pąka, kiedy nabiera on charakterystycznego zabarwienia (np. tulipany), narcyzy – w połowie rozwinięte, gdy pąk zaczyna przechylać się lekko w bok, a pergaminowa osłonka pęka

Przy zakupie kwiatów należy zwracać uwagę na świeżość zewnętrznych płatków. Nie mogą mieć plam i innych uszkodzeń. Pylniki powinny być zamknięte. Jeżeli np. z goździka wystają dwa wygięte białe znamiona słupka tzn. że kwiat jest już w pełni dojrzały, a jego życie nie potrwa długo. Jeżeli zaś kwiat zostanie ścięty za wcześnie, w małym pąku, nie będzie miał zgromadzonych zapasów węglowodanów, które pozwoliłaby pąkom w pełni się rozwinąć.

Goździki : tniemy w półotwartym pąku

Róże : aby pąki w pełni się rozwinęły, kielich (zielone wypustki otaczające pąk), który je okrywa powinien być rozchylony, lekko odwijający się na zewnątrz.

W pełni rozwinięte tniemy : cyklameny, storczyki, Anthurium

Wszystkie kwiaty o pędzie złożonym z węzłów, powinno się ciąć tuż nad węzłem – zapewnia to lepsze pobieranie wody.

TRWAŁOŚĆ GENETYCZNA

Każdy gatunek, a nawet odmiana ma zakodowaną genetycznie trwałość. Zadaniem producenta jest cięcie kwiatów we właściwym stadium rozwoju, w odpowiednich warunkach, a naszym zadaniem ( w kwiaciarni ) jest stworzenie optymalnych warunków do dalszego rozwoju, aby kwiaty były trwałe jak najdłużej. W standardach światowy przyjmuje się, że minimalna trwałość to 14 dni – 7 dni na okres dystrybucji (producent – hurt – kwiaciarnia) + 7 dni w wazonie u klienta. Kwiaty nie spełniające tego warunku są rzadko produkowane.

na przykład :
mieczyki : cięte w fazie 2-3 rozwiniętych kwiatów dolnych – trwałość 10-15 dni
lilia : cięta z 2-3 kwiatami w pełni rozwiniętymi : 8-9 dni
piwonia : cięta w pąku – 7-8 dni
narcyzy : cięte z pękającą pergaminową osłonką – 5-7 dni
róża : 5-24 dni w zależności od odmiany

  Rośliny balkonowe zimą

materiały prasowe:

www.victus.pl

PIELĘGNACJA KWIATÓW PO ZBIORZE

I ETAP (producent)
Kwiaty po zbiorze należy jak najszybciej wstawić do wody, a najlepiej do roztworu kondycjonera. Preparaty Chrysal (RVB, CVB, OVB, AVB) stosowane przez producentów działają w następujący sposób :

  dezynfekują wodę – ograniczają rozwój bakterii, które blokują system naczyniowy łodygi, uniemożliwiając pobór wody
  stymulują pobór wody
  zapobiegają załamywaniu pąka (np. u róż)
  blokują wydzielanie etylenu (Chrysal AVB), gazu który destrukcyjnie wpływa na pąki, szczególnie wrażliwe na etylen kwiaty to goździki, frezje, lilie.

Kwiaty sprzedawane na giełdach kwiatowych całego świata są bezwzględnie kondycjonowane. Mierzony jest nawet poziom ich kondycjonowania – sprawdza się poziom bakterii w roztworze w pojemniku. Giełdy sporządzają specjalny wykaz gatunków kwiatów ciętych i środków jakie producent musi zastosować. Tak więc kwiaty importowane do Polski zostały na pewno odpowiednio potraktowane po zbiorze. Również duże gospodarstwa ogrodnicze w Polsce stosują preparaty Chrysal.
Aby być konkurencyjnym na rynku i uzyskać dobrą cenę za wyprodukowane kwiaty, producenci muszą proponować nowe odmiany, o długiej trwałości genetycznej, kwiaty o bardzo wysokiej jakości.

II ETAP (hurt)
Kwiaty transportowane na sucho należy koniecznie podciąć, aby odblokować system naczyniowy łodygi, aby woda mogła być swobodnie transportowana do górnych partii łodygi. Środkiem, które stosują hurtownicy w swoich pojemnikach jest: Chrysal Professional 2 – podstawowy środek do przechowywania kwiatów

III ETAP (kwiaciarnia)
Podobnie jak na poprzednim etapie dystrybucji najważniejszą czynnością jest podcinanie pędów, skośnie, tak by ukos był możliwie długi, co umożliwi prawidłowe pobieranie wody.
Końce łodyg kwiatów, które wydzielają sok mleczny np. maki, Poinsetie, Euphorbie należy opłukać ciepłą wodą, aby nie nastąpiła blokada wiązek naczyniowych. Gdy sok przestanie wypływać, przenosimy kwiaty do wazonu z czystą, letnią wodą.
Kwiaty wydzielające śluz np. kalie, narcyzy wstawiamy do ciepłej wody, aby śluz do niej wypłynął, a następnie przenosimy je do czystej wody.

Aby ograniczyć rozwój bakterii i glonów w wodzie, całkowicie usuwamy liście z dolnej części łodygi, która będzie zanurzona w wodzie.

Pojemniki do których wstawimy kwiaty muszą być czyste. Inaczej nastąpi szybka blokada łodyg, a co za tym idzie szybkie więdnięcie kwiatów.

Pojemniki w kwiaciarni wypełniamy roztworem Chrysal Professional 2 (5 ml / litr)
Preparat zapewni nam dezynfekcję wody przez 7 dni. Dzięki formule CLEAR woda w wazonie pozostaje czysta. Jeżeli kwiaty z pojemnika sprzedamy wcześniej roztwór możemy wykorzystać ponownie.
Chrysal Professional 2 oprócz dezynfekcji roztworu dostarcza pędom kwiatowym substancji odżywczych, które wpływają na wzrost masy pąka, poprawiają jego wybarwienie i pozwolą na pełne rozwinięcie kwiatów w wazonie u klienta.

Chrysal Professional 3 – preparat w proszku, używamy do nasączania gąbki lub do wypełniania wazonów z bukietami przeznaczonymi do sprzedaży (10 g / litr ). Zawiera on znaczącą ilość substancji odżywczych, które powodują otwieranie pąków w gotowych kompozycjach.

Chrysal Glory – preparat w spray-u do spryskiwania gotowych kompozycji np. bukietów ślubnych, wiązanek pogrzebowych. Nawadnia kompozycję, zapobiega brązowieniu, opóźnia starzenie, poprawia kolory.

Aby klient był zadowolony z zakupionych kwiatów, wystarczy aby zastosował ChrysalCLEAR w swoim wazonie. Taką saszetkę powinna znaleźć na ladzie w każdej dobrej kwiaciarni. Dzięki niej woda w wazonie pozostanie czysta, a pąki w pełni się rozwiną. Doradzajmy także swoim klientom podcinanie pędów przed włożeniem bukietu do wazonu.

Producent: Chrysal, International BV Holland
Dystrybutor: VICTUS – Emak sp. z o.o.
Poznań, ul. Karpia 37, tel 061 8230-515, 061 8238-369,
chrysal@victus.pl
www.victus.pl

  Moda na storczyki

materiały prasowe:

www.victus.pl

Zostaw odpowiedź

 

Jeden komentarz

  1. bogumił
    bogumił
    24 paź 2012

    podanie wody ozonowanej do wazonu z "padłymi" po 2 dniach tulipanami, spowodowało ich ponowne wyprostowanie do czasu uschniecia, za ok. 7 dni.Promujemy zatem ozonatory do uzycia w hurtowniach i kwiaciarniach. Inną metodą jest wspomaganie radioniczne / na odleglość /.www.medivetbw.waw.pl

facebook