Róże znów zakwitły – sprawozdanie z imprezy plenerowej

W dniach 11-12 lipca br. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego już po raz kolejny odbyło się Święto Kwiatów na VII Festiwalu Róż. Ogród jest jedynym miejscem w Warszawie, gdzie prezentowane jest 160 odmian róż. Na założonej na początku XX wieku różance, można podziwiać unikalne odmiany, dostępne jedynie w kolekcjach ogrodów botanicznych. Podczas święta ogromne zainteresowanie wzbudziła ciekawa odmiana róży w kolorze niebieskim nazwana `Blue Moon`.

W ramach święta organizatorzy – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego oraz Biuro Kwiatowe Holandia zadbali o liczne atrakcje dla dorosłych i dzieci. Miłośnicy kwiatów uczestniczyli w dwóch pokazach florystycznych prowadzonych przez Klub Florystów SITO, którego prezesem jest Anna Nizińska oraz znakomite florystyki – Magdalenę Birulę-Białynicką i Karolinę Ładyżyńską.

W ogrodzie, oprócz róż ogrodowych, można było zobaczyć kompozycje z róż ciętych, oryginalne rzeźby kwiatowe wykonane przez znakomitych florystów (Monikę Bębenek, Magdalenę Birulę-Białynicką, Karolinę Ładyżyńską, Joannę Rospondek, Piotra Sekundę oraz Zygmunta Sieradzana), 14 bukietów, których autorzy wzięli udział w konkursie „BUKIET DLA ANNY”. Odbyła się również ekspozycja roślin doniczkowych o korzystnych dla zdrowia właściwościach, której towarzyszyła wystawa zdjęć.

fot. BKH

Tłumy osób przyciągnął pokaz Salsy połączony z nauką, pokaz Flamenco i tańców Bollywood, występ znakomitego zespołu MC GYVER BAND, latynoskiej grupy VIRTUAL BAND oraz koncert muzyki klasycznej w wykonaniu beneficjantów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Odwiedzający ogród mogli wysłuchać ciekawych wykładów na temat cennych właściwości dzikiej róży, zapoznać się z techniką zdobienia – decoupage, obejrzeć i zakupić ręcznie malowane jedwabne szale i obrazy, grafiki tworzone techniką miedziorytu, ceramikę z motywem kwiatowym oraz oryginalną biżuterię. W ogrodzie można było zakupić sadzonki róż ogrodowych.

Najmłodsi wysłuchali pięknych bajek w interpretacji aktorki Sylwii Najah, wzięli udział w konkursie plastycznym z licznymi nagrodami oraz oddali się w ręce plastyczki, która pomalowała im buzie. Imprezę poprowadził znany i lubiany uczestnik programu „Europa da się lubić” – Conrado Moreno. Impreza miała charakter społeczny a jej celem było zachęcenie rodzin do obcowania z kwiatami i roślinami, poszerzania wiedzy na ich temat oraz do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Do odwiedzenia ogrodu zachęcała kolumna, składająca się z ozdobionych kwiatami motorów oraz kabrioletu. Podczas dwóch dni Ogród Botaniczny odwiedziło blisko 8 000 osób.

  Dywan ułożony!

fot. BKH

fot. BKH

Patronat medialny objęli: kwartalnik Bukiety, portal Forum Kwiatowe, portal Miasto dzieci oraz Radio Dla Ciebie.

***
Biuro Kwiatowe Holandia jest organizacją działającą na rzecz producentów, importerów i eksporterów holenderskich kwiatów ciętych i roślin doniczkowych. Zajmuje się marketingiem i promocją, propaguje wiedzę o rozmaitych gatunkach i odmianach. Wyznacza trendy w kwiatach. Jest organizacją typu non profit, całkowicie utrzymującą się ze składek swoich członków. Organizuje pokazy i warsztaty florystyczne.
***

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego założony w 1818 roku mieści się przy Alejach Ujazdowskich 4 w Warszawie. Informacje o historii ogrodu, możliwości zwiedzania, cenach biletów, a także liczne materiały edukacyjne znajdują się na stronie internetowej: www.ogrod.uw.edu.pl.

Zostaw odpowiedź

 

facebook