Przebiśniegi zwiastunem nadchodzącej wiosny

Jednym z najwcześniej kwitnących kwiatów jest śnieżyczka przebiśnieg Galanthus nivalis. Swoją nazwę zawdzięcza mlecznobiałym kwiatom. Nazwa łacińska pochodzi od słów gala- mleko i anthos – kwiat. Roślina ta pochodzi ze środkowej Europy. Bardzo często możemy zauważyć je na skraju lasu. Śnieżyczki bardzo szybko się rozrastają, rozsiewając nasiona i wykształcając cebulki. Kwiaty rozwijają się już w lutym i marcu. Cebule przebiśniegu należy sadzić we wrześniu na głębokości ok. 10 cm. Przebiśniegi najlepiej rosną na stanowisku półcienistym i chłodnym. Gleba powinna być żyzna i wilgotna.

Przebiśniegi nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. W sprzyjających warunkach, kwiaty te tworzą duże kępy, łatwo się też rozsiewają. Rozmnażanie przebiśniegów jest proste. Duże grupy kwiatów dzielimy na mniejsze po kwitnieniu. Oddzielamy wtedy cebulki potomne. Można także zebrać nasiona lub poczekać aż kwiat się sam rozsieje.
Najczęstszą chorobą, która atakuje przebiśniegi jest szara pleśń. Zniekształca ona liście, a na cebulach i liściach w ziemi, można zauważyć nalot grzybni. Chore roślinki należy zniszczyć, natomiast pozostałe spryskać środkiem grzybobójczym.
Kwiaty przebiśniegów potrafią zamykać się i otwierać w zależności od temperatury powietrza. Zjawisko to ma znaczenie podczas procesu zapylania. Otwarte na słońcu kwiaty mają największą szanse na zapylenie. Ruchy te powodowane są szybszym wzrostem listków okwiatu po wewnętrznej stronie, co powoduje ich rozchylenie się. Przy niższych temperaturach szybciej rośnie zewnętrzna część listków i kwiat się stula.
Przebiśniegi zostały objęte ścisłej ochronie gatunkowej. Jednak ta ochrona dotyczy roślin dziko występujących i jeśli ktoś chciałby mieć bukiet przebiśniegów, to może je zerwać ze swojego ogródka.
Warto także wiedzieć, że przebiśniegi są trujące, ponieważ zawierają dużą ilość alkaloidów. Spożycie kwiatka grozi niestrawnością, a kontakt z cebulkami może podrażnić skórę.
PROJEKTOSKOP
fot.Wikipedia/Caroig

Rośliny, które po długich, zimowych miesiącach pierwsze zakwitają i wzbudzają w nas szczególne emocje. Mimo panującego za oknem mrozu, dzielnie przebijają się przez zalegające płaty śniegu. Widok wschodzących kwiatów budzi nadzieję, że po srogiej i białej zimie, przyjdzie upragniona i długo wyczekiwana wiosna.

  Rok w ogrodzie - maj

Zostaw odpowiedź

 

Jeden komentarz

  1. Ous
    Ous
    22 paź 2021

    ostatnie zimy to bez śniegu więc przebiśniegi mają łatwiej 😉

facebook