Forum

Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Zamawiamy cebule do nasadzeń wiosennych i jesiennych

W dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór cebul do nasadzeń jesiennych i wiosennych. Umiejętnie dobrane rośliny mogą stać się prawdziwą ozdobą przydomowego ogrodu. Jeżeli kupujemy cebule online – wybierajmy tylko te z oferty renomowanych producentów, gdyż charakteryzują się one wysoką jakością.

Cebule do nasadzeń wiosennych

Wiosną zamawiamy przede wszystkim cebule do nasadzeń wiosennych. Do tej grupy zaliczamy między innymi cebule jaskrów, dalii, lilii, mieczyków, begonii i wielu innych dekoracyjnych roślin. Cebule te sadzi się wiosną, a ich termin kwitnienia przypada na lato i jesień. Przed zakupem cebul należy sprawdzić zalecany termin ich sadzenia. Niektóre z roślin są na tyle wrażliwe na mróz, że można je sadzić dopiero późną wiosną.

Cebule do nasadzeń jesiennych

Z cebul do nasadzeń jesiennych możemy wyhodować takie rośliny jak tulipany, przebiśniegi, szafirki, czosnek ozdobny, hiacynty, cebulice, puszkinie. Zaletą cebul do nasadzeń jesiennych jest wysoka odporność na mróz, co sprawia, że są one w stanie przezimować w polskim ogrodzie i wykiełkować bardzo wczesną wiosną.

Jak wybierać cebule?

Kupując cebule roślin w sklepie stacjonarnym należy dokładnie je obejrzeć. Ważne jest, żeby były możliwie jak największe (duże cebule to gwarancja uzyskania zdrowych, dorodnych roślin), jędrne, suche, pozbawione jakichkolwiek oznak świadczących o chorobach czy ataku szkodników. Cebule nie mogą być również uszkodzone mechanicznie. W przypadku, gdy wybieramy cebule w opakowaniu, zwróćmy uwagę, czy nie jest ono wyblakłe (wyblakłe opakowanie może być sygnałem, że cebule spędziły w witrynie sklepowej zbyt długo).

Nasze zadanie jest utrudnione, kiedy kupujemy cebule w sklepie internetowym. Zdjęcia, które są nam udostępniane mają charakter wyłącznie podglądowy (sprzedawcy nie fotografują każdej cebulki z osobna). Jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko nietrafionego zakupu, wybierajmy tylko i wyłącznie cebule pochodzące od renomowanych producentów. Obowiązkowo też przeczytajmy etykietę dołączoną do ich opakowania, sprawdźmy termin ważności (po jego upływie zdolność cebul do kiełkowania może być mniejsza, a nawet całkowicie zaniknąć).

W jakie rośliny warto zainwestować?

Zanim kupimy cebule do nasadzeń wiosennych i jesiennych powinniśmy zadać sobie pytanie jakie rośliny są nam potrzebne. Dobrze jest wybierać je pod kątem terminu kwitnienia. Przykładowo gdy mamy w swoim ogrodzie wiele roślin kwitnących latem, warto jest poszukać cebul takich gatunków, które zakwitają wiosną i jesienią.

Rośliny powinny pasować stylistycznie do naszego ogrodu. Z tego względu nie należy kupować cebul tylko dlatego, że rośliny podobają się nam na zdjęciach. Najpierw określmy styl naszego ogrodu, a dopiero później wybieramy pasujące do niego rośliny.

Jak sadzić cebule roślin?

cebulki

Przed posadzeniem cebul należy dokładnie przeczytać ich etykiety. Sprawdźmy nie tylko termin wysiewu, ale upewnijmy się też jakiej gleby i stanowiska potrzebuje dana roślina. Większość roślin kwitnących dobrze czuje się na stanowiskach nasłonecznionych, jednak znajdziemy i takie, które mogą rosnąć w cieniu.

Cebule można sadzić zarówno pojedynczo, jak i w większych grupach. Jeżeli zdecydujemy się na sadzenie w skupiskach, koniecznie pamiętajmy o zachowaniu stosownych odstępów pomiędzy poszczególnymi sadzonkami (w przeciwnym razie rośliny mogą ulec deformacji). Cebule należy umieszczać w glebie na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości). Dla wyższych roślin warto jest przygotować podpory.

Od siebie polecam:

Cebulę 7 łatkę, szczypiorek czosnkowy, paprykę, koperek, bazylię,aksamitki obok warzyw posadzc chronią przed szkodnikami.Drzewa owocowe ?, śliwy,grusze, wiśnie/ czereśnie.Poczytaj o agroleśnictwie 😉

W poszukiwaniu krzewów owocowych do ogrodu polecam zajrzeć sobie tutaj:

https://www.podkarpackiesady.pl/20-agresty

Mają wiele roznych odmian. 

facebook