Forum

Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Ogród zimowy na tarasie - czym jest i dlaczego warto w niego zainwestować.

Lubimy otaczać się piękną naturą każdego dnia. I to bez względu na porę roku. Nawet zimą pragniemy, by nas ogród zachwycał od pierwszej chwili. Chcemy w nim znaleźć miejsce na odpoczynek i relaks przez cały rok. Jak zatem stworzyć piękny, zimowy ogród na tarasie, który mógłby spełnić takie marzenie? Czy wymaga to finansów zbyt wysokich na nasze możliwości?

Jak zabrać się za ogród zimowy na tarasie?

Przeważnie myślenie nad ogrodem zimowym na tarasie rozpoczyna się w momencie projektowania domu. Dzięki temu można od razu lepiej wszystko rozplanować i ustalić, gdzie konkretnie chcielibyśmy go umiejscowić. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie temu, by dostawić go także później, ale rzadko kiedy korzysta się z tej opcji.

Jeśli planujemy stworzyć przydomowy ogród do 25 m2, to nie potrzebujemy na to specjalnego pozwolenia na budowę. Dopiero większe ogrody tego wymagają.

Gdzie umieścić swój zimowy ogród?

Najlepszym miejscem na ogród jest wschodnia lub zachodnia strona domu. Dzięki temu mamy umiarkowaną ilość światła na tarasie. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć miejsce na odpoczynek lub jadalnię pięknie oświetloną w ciągu dnia.

Jeśli umieścimy ogród na południowej stronie, to nic nie stoi nam na przeszkodzie, by zacząć w nim uprawiać egzotyczne i wyszukane rośliny, które potrzebują najwięcej słońca. Tutaj im go nie zabraknie.

Najgorszą decyzją jest umieszczenie ogrodu na północy. Dociera tu wtedy najmniej światła, a do tego jest to dosyć chłodne miejsce. Jedynym plusem będzie to, że mniej chłodu będzie się dostawać do domu jesienią oraz zimą.

Jak stworzyć ogród swoich marzeń?

Na początek fundament. Musi być solidny, by dobrze się sprawdził. Możemy wykorzystać istnieją taras (wtedy trzeba sprawdzić, czy spełnia określone wymagania, jak np. izolacja termiczna, rozmiar czy wytrzymałość) lub wykonać nowy fundament. Trzeba pamiętać przy tym, by zachować 2 cm szczeliny dylatacyjnej.

Należy także zastanowić się nad przeznaczeniem ogrodu. Można w nim zrobić miejsce na stół i krzesła, a wtedy warto przeznaczyć na to przynajmniej 5 m2. Ktoś inni może zdecyduje się także na oczko wodne z rybami czy roślinami akwariowymi. Kiedy indziej także spotyka się tutaj fontanny czy klatki z ptakami. Wszystko zależy od naszej własnej inwencji. Warto jednak zadbać o to, by powierzchnia ogrodu nie zajmowała mniej niż 10 m2/

Spotyka się także drewniane ogrody zimowe. Wymagają one jednak okresowej konserwacji. A by nasz ogród był bardziej trwały, warto zadbać o skorzystanie z  drewna impregnowanego ciśnieniowo i klejonego warstwami.

Alternatywa do ogrodu zimowego na tarasie

Nie każdy jednak może pozwolić sobie na dom z tarasem. Jednak to nie oznacza, że od razu musimy rezygnować z własnego zimowego ogrodu. Można go stworzyć w mniejszej wersji na własnym balkonie. Jednak konieczne będzie odpowiednie oszklenie, zadbanie o rośliny, których uprawa na balkonie będzie możliwa.

Koszty ogrodu

Z góry należy się przygotować na znaczne koszty takiego ogrodu na tarasie. Nie należy to do najtańszych inwestycji i to nie tylko na etapie planowania czy budowy. Potem czeka nas także pielęgnacja ogrodu, dbanie o wietrzenie. Poza tym nie wszystkie rośliny są tak proste w uprawie, więc jeśli nie ma nas często w domu lub nie możemy sobie na nie pozwolić, to lepiej zorganizować go w inny sposób lub nawet z niego zrezygnować.

Koszt przeważnie wynosi kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednak trzeba zauważyć, że ogrody całoroczne są jeszcze droższe. Trudno jednak określić, ile konkretnie może wynosić koszt, gdyż wiele zależy od wielkości oraz całej aranżacji ogrodu.

Żeby trochę zaoszczędzić, można zdecydować się na ogród zimowy na tarasie bez ogrzewania. Jednak wtedy nie będzie można z niego korzystać zimą, ale przynajmniej koszty ogrzewania staną się o wiele niższe. Jeśli jednak zdecydujemy się na system ogrzewania, warto zadbać o wydajną instalację, gdyż to miejsce jest bardziej narażone na straty ciepła niż reszta domu.

Dodatkowo ceny różnią się także zależnie od województwa. Najniższe ceny wynoszą 2,5 tysiąca zł za m2, a górna granica czasami sięga do 5 tysięcy zł za m2 (choć nie jest to reguła). Jednak ostateczna cena to wiele elementów, które należy wziąć pod uwagę.

facebook