Forum

Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Gdy zbliża się wiosna, warto wziąć się za konkretne porządki w domu, ale także w swoim ogrodzie. O swój zielony zakątek warto dbać, by pięknie rósł i zawsze prezentował się jak najlepiej niezależnie od pory roku czy pogody. Co zatem możemy zrobić, by nasz ogród znów pięknie zakwitł?

Pielęgnacja na początek

Już pierwsze dni kalendarzowej wiosny są ważnym momentem dla każdego ogrodnika. W tym czasie powinien bowiem zabrać się za podstawowe porządki w ogrodzie lub na działce. Trzeba przyciąć drzewa, krzewy, zbyt wysoką trawę. Następnie zabierze się za rozkładanie kompostu, szczepienie drzewek owocowych, przekopywanie ziemi, spulchniania oraz wyrównywanie terenu.

Wiosna to tez najlepsza pora na planowanie. Należy ustalić, gdzie znajdzie się w tym razem warzywniak, grządki, rabatki. Wiadomo bowiem, że nie należy każdego roku wykorzystywać ziemi w danym miejscu w ten sam sposób, gdyż można doprowadzić do jej wyjałowienia. Ponadto warto zabrać się za dokładnie odchwaszczanie oraz poprawę struktury gleby.

Jak przygotować ogród warzywny?

Często zdarza się, że wykorzystujemy ogród do uprawy własnych warzyw. Dzięki temu możemy liczyć na świeże i zdrowe jedzenie, które zawsze będzie smakowało lepiej niż to kupne.

Warzywnik w ogródku na wiosnę
Warzywnik w ogrodzie

Zatem należy zabrać się za dokładnie odświeżenie i pielęgnację ziemi. I lepiej zabrać się za to jak najszybciej. Na początek wybieramy rośliny, które w tym roku będziemy sadzić, oraz nawozy, jakie będą dla nich idealne. Należy też pozbyć się wszelkich chwastów z ziemi oraz pozostałości po starych roślinach, a pierwsze wysiewy warto zabezpieczyć, bo w marcu mogą wystąpić jeszcze przymrozki.

Warto wysiewać:

  • Na początku marca – kapustę i sałatę
  • W drugiej połowie marca – pomidory i paprykę w doniczkach
  • Wiosną – ból, rzodkiew, pietruszkę, groch, cebulę, szpinak, roszponkę.

Jak zadbać o owoce?

Poza warzywami przeważnie posiadamy także drzewa i krzewy owocowe, które potrzebują odpowiedniej troski ogrodnika. W marcu najpóźniej należy dokonać cięcia prześwietlającego jabłoń, śliwę i gruszę. W tym czasie także zajmujemy się bieleniem pni czy obciążeniem pędów młodych drzewem. Należy także zaaplikować maść grzybobójczą oraz przyciąć rośliny.

Jak dbamy o ogród ozdobny?

Kolejną kwestią jest zadbanie o ogród ozdobny. Niskie temperatury mogą być niebezpieczne dla każdej rośliny. Dlatego zimą należy chronić drzewka prze wiatrem i mrozem, a wiosną właśnie zdejmujemy tę ochronę. Warto jednak się z tym nie spieszyć, gdyż przymrozki czasami trwają nawet i do maja. Jeśli zatem taka pogoda będzie przewidywana, warto odłożyć to na późniejszy czas.

W marcu można za to zabrać się na sadzenie nagietków, chabrów czy lilii. A także wykonać parę prac:

  • Uzupełnienie ubytków w korze
  • Przycinanie krzewów kwitnących
  • Usuwanie resztek bylin
  • Powierzchowne nawożenie
  • Przygotowanie roślin jednorocznych
  • Wysiew roślin sezonowych
  • Usuwanie uszkodzonych pędów i gałęzi.

Jak zadbać o trawnik?

Odpowiednie dbanie o trawę może przyczynić się także do lepszego rozwoju innych roślin, które posiadamy na swojej działce czy w ogrodzie. Na początek należy pozbyć się starego kompostu oraz liści. Można zabrać się za to ręcznie, ale wielu ogrodników decyduje się na specjalne urządzenia, które ułatwiają to zadanie oraz usprawniają je. Dlaczego ta czynność jest ważna? Przede wszystkim dlatego, by napowietrzyć trawę, która przez całą zimą miała ograniczony dostęp do tlenu.

Nawożenie ogrodu
trawnik na wiosnę

Druga połowa marca to czas nawożenia. Przyda się do tego nawóz wieloskładnikowy (z azotem, fosforem i potasem). Gołą ziemię warto pokryć nowymi nasionami trawy, a potem można także zabrać się za pierwsze koszenie.

Wiosenny porządek w reszcie ogrodu

Porządek powinien dotyczyć wszystkiego, co mamy w swoim ogrodzie. Nie tylko drzew, krzewów, kwiatów czy trawnika. Warto zadbać o inne jego elementy, jak choćby oczko wodne. Jest to piękny element dekoracyjny, ale by taki pozostał, trzeba o niego zadbać. Na początek pozbywamy się z niego starych liści i innych zanieczyszczeń. Potem przytniemy rośliny, które wokół niego rosną, sprawdzimy, czy nie doszło do jakichś uszkodzeń.

Dodatkowo należy przejrzeć meble ogrodowe, naprawić je w razie potrzeby oraz usunąć wszelkie zabrudzenia. Dzięki temu nasz ogród rozkwitnie na nowo i pięknie będzie wyglądał.

W malinach letnich, zaraz po zbiorach, wycina się pędy, które już owocowały. Pozostawia się kilka najsilniejszych pędów młodych, które zaowocują w przyszłym roku. Można je trochę skrócić.
W malinach jesiennych, po zbiorach lub nawet na wiosnę, wycina się na krótko absolutnie wszystkie pędy. Malina jesienna owocuje na pędach jednorocznych, które wyrosną na wiosnę.
Aktualnie jest również dobry czas na zakupy nowych krzewów owocowych do ogrodu
 
Polecam tę szkółkę, zamówicie tam w dobrej cenie sadzonki porzeczki czy jagód. Mają wiele rodzajów.