Forum

Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Jadalnia na tarasie - podpowiadamy jak ją urządzić

Miejsce do spożywania posiłków na zewnątrz jest niezwykle przydatne szczególnie w okresie wiosenno - letnimi. Warto zatem zadbać, aby miejsce do było przytulne i funkcjonalne. Wbrew pozorom wcale nie wymaga to dużych nakładów finansowych. Jadalnię na tarasie można urządzić w efektowne sposób niedrogim kosztem. 

Stwórz przestrzeń dla jadalni 

Jadalnia na tarasie, to miejsce gdzie zarówno Ty jak i Twoi goście będziecie spożywać posiłki. Dlatego już sama przestrzeń powinna zachęcać do konsumpcji. Wokół stołu nie powinno być żadnych niepotrzebnych sprzętów, o które łatwo się dotknąć. Jeżeli taras ma formę ogrodu, to warto wyznaczyć kilka alejek, które umożliwią komfortowe poruszanie się bez ryzyka zadeptania trawy. Tego typu alejki możesz stworzyć za pomocą dostępnego w marketach budowlanych żwiru. Możesz także wykorzystać do ułożenia alejek specjalne drewniane panele tarasowe

Jeżeli jest taka możliwość, oddziel jadalnię od strefy wypoczynku. W tym celu możesz wykorzystać iglaki lub krzewy albo użyć parawanu. Możesz także zaaranżować jadalnię z drugiej strony, jeżeli taras ma dwustronną ekspozycję. Na zewnątrz najlepiej sprawdzą się drewniane parawany, pamiętaj jednak o ich okresowej impregnacji lub przenieś w suche miejsce, gdy rzadziej korzystasz z tarasu. 

Dobierz stół i krzesła do jadalni na tarasie

W zależności od potrzeb, wybierz odpowiedniej wielkości zestaw mebli ogrodowych. Jeżeli nie masz ochoty na impregnację drewna lub nie masz dodatkowego pomieszczenia, gdzie możesz schować meble, wybierz te odporniejsze na czynniki atmosferyczne.

Meble z rattanu

Meble z technorattanu
Meble z technorattanu

Niekoniecznie muszą to być krzesła i stół wykonane z plastiku. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór mebli wykonanych z technorattanu. Takie meble możesz bez obaw pozostawić w okresie jesienno - zimowym na zewnątrz. Później wystarczy umyć je wodą ze środkiem czyszczącym lub użyć myjki ciśnieniowej. 

Meble składane na taras
Meble składane na taras

Gdy na co dzień nie potrzebujesz jadalni na zewnątrz, możesz zdecydować się na składane meble ogrodowe. Jest to szczególnie polecana opcja w przypadku mniejszych tarasów. Pamiętaj o poduszkach na siedziska, które zwiększą komfort użytkowania krzeseł.

Jeżeli nie masz w mieszkaniu miejsca do ich przechowywania, możesz wybrać kanapę ogrodową, która jest jednocześnie skrzynią. W jej wnętrzu zmieścisz nie tylko niezbędne akcesoria ogrodowe, ale również i część tych ogrodowych. Kanapa ogrodowa wraz z niższym stolikiem, to doskonałe miejsce do rozkoszowania się kawą po posiłku. 

Zadbaj o zieleń wokół tarasu

Trudno wyobrazić sobie jadalnię na tarasie bez odpowiedniej oprawy, jeżeli chodzi o roślinność. Pole do popisu jest bardzo duże. Z pewnością warto sięgnąć po iglaki lub krzewy, aby nieco osłonić przestrzeń przez wzrokiem sąsiadów. Alternatywną opcja jest zabudowa tarasu pergolami i poprowadzenie na nich pnących roślin, np. bluszczu. Warto wybierać odmiany, które są w stanie przetrwać okres jesienno - zimowy, aby co roku nie wymieniać roślin

Rośliny wokół tarasu
Rośliny wokół tarasu

Oprócz roślin zielonych, uroku każdemu tarasowi dodadzą z pewnością kwiaty. Kwitnące kwiaty i krzewy można podzielić na niewielkie rabaty, do których będą prowadziły alejki. Opcjonalnie na tarasie możesz ustawić także figurki ogrodowe lub tworzyć dekoracje okolicznościowe, np. na święta Bożego Narodzenia. 

Jeżeli nie masz smykałki do ogrodnictwa lub nie wiesz, jak dobrać rośliny, aby przez niemal cały rok cieszyć się zielenią, skorzystaj z pomocy profesjonalnej firmy ogrodniczej. Dodatkowo możesz skorzystać z opcji opieki nad stworzonym ogrodem, szczególnie wtedy gdy często wyjeżdżasz, np. w delegacje lub na urlop. Po powrocie zostaniesz zadbany ogród, a nie uschniętą pustynię. 

Jednorazowe sztućce i talerze - kiedy warto po nie sięgnąć? 

W przypadku niewielkich przyjęć, sprawdzi się Twoja codzienna zastawa stołowa. Niemniej gdy planujesz zaprosić więcej osób, zadbaj również o swój komfort. Dostępne obecnie jednorazowe sztućce i talerze w niczym nie przypominają znanych sprzed lat, mało estetycznych zestawów.

Obecnie nie odbiegają one praktycznie w ogóle walorami estetycznymi od klasycznej zastawy stołowej. Dodatkowo za ich pomocą możesz urządzić przyjęcie tematyczne lub wybrać kolor przewodni imprezy. Po zakończeniu przyjęcia, takiej zastawy nie musisz zmywać, nie masz też ryzyka, że coś się potłucze. Biesiadnicy mogą wówczas bez obaw poruszać się po ogrodzie, bez ryzyka nadepnięcia na odłamki potłuczonego szkła. 

Altana lub namiot to również dobry pomysł na aranżację jadalni na tarasie

W przypadku naprawdę sporych rozmiarów tarasu, można sobie pozwolić na aranżację z nieco większym rozmachem. Mowa tu o altanie lub namiocie, we wnętrzu których ustawisz stół wraz z krzesłami. Zarówno altana, jak i namiot to doskonała ochrona przed promieniami słonecznymi, jak i deszczem. Wówczas nie trzeba przerywać spotkania i w pośpiechu przenosić imprezy do wnętrza mieszkania. Namiot warto złożyć na wypadek silnego wiatru.

Altana jest zaś całoroczną konstrukcją. Można z niej korzystać również zimą, o ile biesiadnicy są fanami zimowych imprez na zewnątrz. Zarówno altana, jak i namiot mogą posłużyć jako element aranżacji przyjęcia z okazji, np. Pierwszej Komunii Świętej lub Chrztu Świętego, a także zaręczyn. Obecnie coraz częściej tego typu imprezy mają charakter kameralny i odbywają się w domowym zaciszu. 

facebook