Forum

Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Co można zrobić z opon do ogrodu

Nie zawsze trzeba decydować się na drogie i ekskluzywne ozdoby do swojego ogrodu. Czasami wystarczy sięgnąć po oponę i odrobinę wyobraźni, by stworzyć rewelacyjne ozdoby do własnego zielonego zakątka. Co zatem można zrobić przy użyciu opon? I czy rzeczywiście warto po nie sięgać?

Nietypowa ozdoba do ogrodu

Choć opona wydaje się dosyć niecodziennym rozwiązaniem, gdy chodzi o ogród, to coraz więcej osób się na nią decyduje i chętnie dodaje jako aranżację. Wymaga to jednak odrobiny kreatywności i wolnego czasu. Jednak czy naprawdę warto je wykorzystywać, gdy można mieć piękne ozdoby z drewna czy ceramiki?

Modny i ekologiczny trend ogrodowy

Coraz częściej ludzie stawiają na ekologiczne trendy, dzięki którym mogą zadbać o środowisku i dążyć do zero waste. Taka moda nie omija także ogrodu. Choć sporo osób stawia na naturalne uprawy i ozdoby, to warto także pomyśleć o dekoracjach z odzysku. Wbrew pozorom opony naprawdę wspaniale mogą prezentować się w ogrodzie, a najbardziej przydają się w zwykłych, przydomowych ogrodach czy działkach.

Zalety wykorzystania opon w ogrodzie

 • Ekologia – przede wszystkim stare opony są odpadami, z którymi nie ma co zrobić, a środowisko nie będzie nimi zachwycone. Przez wykonanie z nich ozdób do ogrodu przynajmniej trochę zmniejszamy zaśmiecenie planety. W prosty sposób dajemy drugie życie zbędnym przedmiotom.
 • Koszt – jest niewielki, a często nawet zerowy (pomijając cenę, jaką płacimy przy zakupie opony do samochodu). Dodatkowo dzięki temu nie będziemy musieli kupować kosztownych przedmiotów, a czasami nawet na tym trochę zarobimy.
 • Zabawa – wykonanie ozdoby do ogrodu to nie ciężka praca, ale dobry sposób na spędzenie wolnego czasu całą rodziną w kreatywny sposób. A poza tym możemy tworzyć niecodzienne ozdoby według własnego pomysłu.

Kwietniki i doniczki wykonane z opony

Jednym z najprostszych sposobów na wykorzystanie opony jest wykonanie zwyczajnego kwietnika do ogrodu lub doniczki. Wystarczy ułożyć je na podłożu, usypać ziemi, dodać rośliny i to wystarczy. Potem możemy jedynie bawić się w odpowiednie ułożenie ich. Niektórzy preferują piramidki, inni tworzenie z opon okręgów czy innych figur.

Jednak można wykazać się większą kreatywnością i np. wykonać łabędzia z opony. Taka forma jest bardziej skomplikowana i wymaga więcej czasu, ale stanie się piękną ozdobą ogrodu. Ciekawym pomysłem jest też stworzenie np. filiżanki czy wazy. Kładziemy dwie opony na siebie, a potem doklejamy fragment z trzeciej.

Jeśli chcemy stworzyć ciekawszą doniczkę, to warto wyposażyć ją w drewniane nóżki. Kantówkę przytnij na 4 części i przykręć do koła ze sklejki. Całość warto pomalować bejcą, przyczepić do opony i gotowe. Dobrym pomysłem może być jeszcze pomalowanie opony lub ozdobienie jutowym sznurkiem.

Innym wykorzystaniem jest stworzenie wiszącej doniczki. Z jednej strony należy oponę wyłożyć kawałkiem deski, potem opleć ją sznurkiem, dzięki czemu będzie mogła wisieć. Przyda się jeszcze hak na tyle mocny, by utrzymać taki ciężar. Na koniec wypełniamy ją ziemią i kwiatami. Można także zawiesić taki kwietnik na gwoździu, który będzie wbity do ściany budynku. Wtedy jednak najlepiej zasadzić w oponie kwiaty wiszące oraz pnącza różnego typu.

Gumowy płotek

Wystarczy opony ustawić pionowo i wkopać je w ziemię. Niektórzy preferują także pomalowania opon, dzięki czemu stają się jeszcze ładniejsze. Mogą pełnić funkcję ochrony ziemi przed osuwaniem lub oddzielenia części ogrodu.

Inne pomysły na wykorzystanie starej opony w ogrodzie

 • Huśtawka – do tego potrzeba jedynie opony, mocnego sznurka i grubej gałęzi drzewa. wystarczy połączyć te trzy elementy, a otrzymamy dobrą zabawkę dla naszych dzieci.
 • Meble – z opon można wykonać także proste meble ogrodowe, jak pufy czy stoliki.
  • Stolik – oponę zabuduj kołek z płyty meblowej, przykręć nóżki
  • Pufa – oponę oklej tkaniną lub grubym, jutowym sznurkiem, a na wierzchu połóż poduszkę
 • Studnia atrapa – wystarczy położyć na sobie trzy opony, pomalować je tak, by przypominały cegły lub kamień, a potem zabudować cembrowiną.

Sztuka z wykorzystaniem opon

Co ciekawe, coraz częściej ludzie prześcigają się w tym, jak bardzo kreatywnie wykorzystają opony. Powstaje coraz więcej ciekawych rozwiązań, które sami możemy wykorzystać i sprawdzić, czy w naszym ogrodzie znajdzie się miejsce na coś takiego. Wystarczy jedynie puścić wodzę fantazji lub korzystać z pomysłów innych. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, byśmy stworzyli zegar z opon, zwierzątka, ludziki czy wiele innych dekoracji, dla których znajdziemy odpowiednie wykorzystanie w naszym zielonym zakątku.

Jak zabrać się za przygotowanie ozdób do ogrodu z opon?

Nie jest to zbyt trudne zadanie, ale warto pamiętać o paru sprawach:

 • Najpierw umieść oponę w odpowiednim miejscu, zanim zaczniesz ją napełniać ziemią
 • Przed malowaniem dokładnie ją oczyść, dzięki czemu farba będzie się lepiej trzymać
  • Do malowania najlepiej nadaje się farba olejna lub w sprayu (w przypadku wzorów). Są one wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne.
 • Zachowaj umiar w liczbie i kolorystyce, a jeśli masz ich za wiele, zawsze możesz je sprzedać lub komuś oddać
 • Lepiej wykorzystać takie ozdoby na zewnątrz niż w pomieszczeniach ze względu na specyficzny zapach opon.

Jak widać, starych opon nie trzeba od razu składować przez lata w garażu lub wyrzucać i zaśmiecać nasze środowisko. Wykonanie takich prostych ozdób sprawia, że żyjemy bardziej w duchu less waste, a do tego zyskujemy niecodzienną, oryginalną ozdobę do własnego ogrodu.

Na pewno sami wpadniemy jeszcze na niejeden pomysł na to, jak można wykorzystać starą, zużytą oponę. Dzięki temu zyska nowe życie, zamiast leże przez lata w naszym garażu i jedynie zajmować miejsce. Zatem już dzisiaj zabierzemy się tworzenie takich ozdób.

facebook