Forsycja – bogactwo wiosny

To wiosenna awangarda wśród krzewów. Ci, którzy nie dostrzegają takich drobiazgów jak krokusy czy przebiśniegi, z pewnością nie przegapią forsycji.

To krzew popularny i w pełni na swoją popularność zasługujący. W marcu lub kwietniu, kiedy pąki pozostałych krzewów i drzew dopiero zaczynają się budzić, forsycja oszałamia bogactwem żółtego kwiecia. Jej występ jest krótki, ale efektowny. Przez pozostałą część roku prezentować się będzie skromnie- tuż po kwitnieniu okryje się zielonymi liśćmi, które zrzuci na zimę.

Forsycja może dorastać do 2, 3 metrów. Bywa wykorzystywana do tworzenia żywopłotów choć bardziej efektownie wygląda kiedy pozostawi się jej nieco swobody.

fot. E-FLORYSTYKA.PL

Forsycja lubi intensywne cięcie – zakwita wtedy obficie. Tuż po kwitnieniu jest doskonały moment na przycinanie tego krzewu, ale kilka gałązek watro obciąć tuż po pojawieniu się pąków – wstawione do wazonu rozkwitną o wiele szybciej. Dzięki temu będziemy mogli powitać wiosnę w naszych mieszkaniach nieco wcześniej.

fot. E-FLORYSTYKA.PL

Forsycja zadowoli się średniożyzną glebą, a odpowiednie dla niej stanowisko jest nasłonecznione lu półcieniste. Możemy ją rozmnażać przez sadzonkowanie i odkłady. Oprócz najbardziej popularnej forsycji pośredniej występuje też forsycja zwisła. Jej zwisające, "płaczące" pędy dodają jej romantycznego charakteru.

fot. E-FLORYSTYKA.PL

fot. E-FLORYSTYKA.PL

Tekst: INTERIA.PL

Zdjęcia:E-FLORYSTYKA.PL

  Na zawsze w pamięci

Zostaw odpowiedź

 

facebook